Německo 1:3 Česko

Počítači v Íránu se šíří další virus Duqu, experti se ho snaží zastavit

Írán lokalizoval počítače napadené virem Duqu a snaží se zastavit jeho další šíření. První zprávy o Duqu se mezi západními experty objevily před několika týdny, teď Írán vůbec poprvé připustil, že nový virus skutečně zasáhl jeho počítače.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně | Foto: stock exchange, Jakub Krechowicz

Okamžitě se začalo spekulovat, jestli po loňském viru Stuxnet nejde o další pokus západních tajných služeb o narušení íránského jaderného programu.

Šéf íránské civilní obrany Gholám-Rezá Džalálí prohlásil, že Teherán je teprve v počáteční fázi boje proti škodlivému programu. Jak řekl agentuře IRNA, rozsah škod se teprve zjišťuje, všechny zasažené organizace jsou prý ale pod kontrolou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém počítačovém viru, který se šíří Íránem, mluvil v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Za vývojem loňského viru Stuxnet stály podle západního tisku tajné služby Izraele a Spojených států. Dostal se i do íránských jaderných provozů, kde měl vydávat chybné příkazy při ovládání technologií.

Nový vir Duqu sám o sobě podle západních odborníků nic neničí. V napadených počítačích prý ale sbírá údaje a otvírá cestu k příštím kybernetickým útokům.

Írán dnes za účasti nejvyšších politických špiček pohřbil revoluční gardisty, kteří zahynuli při sobotním výbuchu na vojenské základně nedaleko Teheránu. Mezi oběťmi byl i generál, který měl na starost raketový program. To podpořilo spekulace, že výbuch nebyl nehodou, ale cílenou sabotáží izraelské tajné služby Mossad.

Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka jde v souvislosti s novým počítačovým virem o časovou shodu. Obě informace se objevily v době spekulací o sankcích nebo vojenském útoku Izraele proti Íránu. Současná situace tak nahrává nátlaku, vyhrožování, dezinformacím a psychologické válce.

Milan Kopp, Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme