Počty mrtvých na jihovýchodě Asie strmě stoupají: oficiálně 40 tisíc obětí

Jihovýchodní Asie stále ještě nezná rozsah nedělní tragédie. Představitelé postižených zemí se obávají, že bilance katastrofy by mohla dosáhnout až 57 tisíc obětí. Podle oficiálních údajů překročily hranici 40 tisíc, podle agentury AFP 55 tisíc. Humanitární organizace uvádějí, že nejméně třetinu obětí tvoří děti. Úřady v Indonésii, Thajsku, Indii i na Srí Lance varují, že tisíce lidí, kteří jsou nyní vedeni jako pohřešovaní, mohou být mrtví. Nejvíce zasažena je Indonésie, souostroví Andamany a Nikobary a také východní a jižní pobřeží Srí Lanky. Podle českého velvyslanectví v Thajsku bylo vážně zraněno pět Čechů, kteří jsou hospitalizováni. Několik českých občanů je stále nezvěstných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená ulice v thajském Pchúketu

zaplavená ulice v thajském Pchúketu | Zdroj: ČTK

Vlády postižených států předpokládají, že momentálně je obětí přes 40 tisíc. V Bangladéši jsou mrtví 2, v Barmě 36, v Malajsii 65 a na Maledivách 52, v Indonésii 7 tisíc, v Indii už ale 11 499. Srí Lanka hlásí 18 706 obětí, Thajsko 1 473. Tsunami zasáhla i pobřeží Afriky: V Keni zaznamenali jednoho mrtvého, Tanzánii 10, Somálsku 38 obětí.

Na 1,5 milionu lidí je na Srí Lance bez střechy nad hlavou. Mnozí z nich se uchýlili do škol a buddhistických chrámů. Ve městě Gálla záchranáři vyzývali megafony obyvatele, aby pokládali mrtvá těla na kraj silnice, odkud mohou být odvezena a pohřbena. Nové nebezpečí představují miny vyplavené přívalovou vlnou na poloostrově Jápané kontrolovaném tamilskými rebely i v přilehlých oblastech na severu země.

Vojenské letiště v Kogale je plné turistů čekajících na jakýkoli odvoz do hlavního města, odkud je už přeprava do jejich vlasti jednodušší. Dlouhé hodiny posedávají na trávníku, mnozí s různými poraněními a hladoví. Letadel je málo a do vrtulníků se jich moc nevejde. Problematická je už sama doprava z okolních letovisek na letiště. Vlna tsunami zničila i většinu benzínových stanic v oblasti, a tak chybí pohonné hmoty. Města u moře jako Unavatuna, Gol a další pak připomínají apokalypsu.

Mezi mrtvými je zatím jen v Thajsku nejméně 700 zahraničních turistů. Svým příbuzným a blízkým se do dnešního rána neozvalo 381 českých občanů, kteří v době ničivého zemětřesení pobývali v jihovýchodní Asii. Naše úřady dosud nemají zprávy, že by mezi oběťmi byli Češi. Několik jich ale bylo vážně zraněno, jako například v Thajsku - Radiožurnál o tom informoval velvyslanec v Bangkoku Jiří Šitler. "Momentálně víme o 5 hospitalizovaných Češích. Kromě toho bylo ambulantně ošetřeno několik českých občanů a propuštěno. V oblasti je asi 200 českých občanů, se zhruba stovkou jsme v přímém kontaktu. Existuje asi 7-8 případů, které zavdávají důvod k vážnějším starostem, protože byli například na těch postiženějších ostrovech nebo na výletě a nemáme o nich žádné informace."

Pomoc: Hlavně vodu a očkování

Lidé z oblastí postižených zemětřesením mají od Česka dostat 10 milionů korun. O polovinu této částky se postará Dětský fond OSN. Více než třetina obětí nedělních otřesů půdy v jihovýchodní Asii jsou totiž děti. Ty, kteří neštěstí přežily, obvykle ztratily své blízké a střechu nad hlavou. Pomocnou ruku tak budou potřebovat. Do jakých zemí peníze půjdou a co se dá za těch 5 milionů korun zajistit, to Radiožurnálu řekla ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. "Humanitární situace je v této chvíli zřejmě nejhorší na Srí Lance a v Indonésii. Právě na Srí Lanku půjde humanitární pomoc. Ta částka 5 miliónů korun umožňuje pořídit soupravy pro desinfekci a přípravu vody pro přibližně 13 tisíc rodi a navíc můžeme poskytnout kompltní krizové očkování pro 3350 dětí."

Liberecký tým záchranářů obecně prospěšné společnosti HAND FOR HELP se chystá pomoci oblastem, které zasáhlo ničivé zemětřesení. Zhruba dvacítka záchranářů se podle slov mluvčí společnosti Jany Eichlerové zaměří na pomoc dětem. "V současnosti je specializován na pomoc spíš postiženým dětem než dospělým, protože po účasti v Íránu dospěli účastníci mise k tomu, že nejméně péče je věnováno dětem, protože dospělí ani lékaři na ně nemají čas. Předpokládaný odjezd je kolem lO. ledna."

Do té doby může veřejnost přispívat i na účet sbírky, kterou vyhlásil předseda Senátu České republiky Přemysl Sobotka. Číslo účtu 35 - 26423001/0710 u České národní banky.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme