Počty mrtvých se v Sýrii kvůli demonstracím stále zvyšují

V Sýrii se chýlí ke konci zatím nejkrvavější den dosavadních protivládních nepokojů. Podle opozičních aktivistů zahynulo nejméně 49 lidí, konečné číslo prý ale může být ještě výrazně vyšší. Podle zpravodaje Břetislava Turečka nic není jisté, protože na místě se nepohybují nezávislí novináři. Zdá se však prý, že nejméně dvacet lidí je ještě nezvěstných a dá se předpokládat, že jsou také mrtví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu | Zdroj: ČTK

Například televize Al-Džazíra před malou chvílí hovořila o možnosti, že dnes zahynulo až sedmdesát lidí. To je extrémní číslo, protože dosud se uvádělo, že zahynulo něco přes 220, ale už od poloviny března, kdy nepokoje vypukly.

Do ulic dnes vyšly tisíce Syřanů i přesto, že prezident Bašár Asad včera zrušil výjimečný stav a splnil tak klíčový požadavek opozice.

Nelze věřit tvrzení opozice, že jde jen o mírumilovná shromáždění. Mrtvých už je hodně i na straně policie. Opozice se hájí, že střílejí i provokatéři, kteří se vmísí do protivládních nepokojů, aby vyprovokovali tvrdý brutální zásah policie.

Převaha a brutalita je nicméně daleko vyšší na straně bezpečnostního aparátu – ve formě ostřelovačů nebo velkých kordonů pořádkových sil.

Mrtví už také nejsou jen lidé zastřelení. Dnes někteří zahynuli v důsledku inhalace slzného plynu, který byl v několika městech ve velké míře použit.

Prezident ustoupil jako žádný jiný z autoritářů

Režim Bašára Asada učinil v uplynulých týdnech velmi výrazné ústupky, požadavky opozice se ale přesto stupňují. A někteří lidí říkají, že to není přesto, ale právě proto.

Například britský novinář Robert Fisk, který sleduje Blízký východ třicet let, měl o tomto tématu rozhovor v televizi Al-Džazíra. Podle něj opozice vidí, že režim ustupuje, a proto nemá důvod slevovat.

Bašár Asad udělal ústupky, jaké neudělal žádný z autoritářských vládců. Ústupky se ale stále stupňují. Když nepokoje v březnu začaly, nikdo nevolal po konci režimu. Lidé chtěli větší svobodu. Vše začalo jako demonstrace za propuštění třinácti dětí ve městě Derá. Teď už prezident zrušil výjimečný stav a lidé volají, aby i on sám odešel.

Někteří experti už varují, že situace může vyústit v krvavou občanskou válku, jakou vypukla před několika lety v Iráku.

Břetislav Tureček, Jan Richter, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme