Otravu jako u Skripala nic nepotvrdilo. Ruský podnikatel Perepiličnyj zemřel v Británii přirozenou smrtí

Ruský podnikatel Alexandr Perepiličnyj zemřel v roce 2012 poblíž svého domu v Anglii pravděpodobně přirozenou smrtí. Uvádí se to v závěru přezkoumání případu soudními znalci, který byl zveřejněn ve středu. Podezřelé úmrtí bylo předmětem vyšetřování po útoku nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta pracujícího pro Británii Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji z letošního března.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté na místě, kde objevili otráveného Skripala. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Perepiličnyj v roce 2012 nečekaně zemřel poblíž svého luxusního domu v hrabství Surrey jihozápadně od Londýna. Smrt 44letého Perepiličného média hned označovala za podezřelou, neboť podnikatel byl považován za klíčového svědka v kauze právníka Sergeje Magnitského. Muž zemřel poté, co vyzvracel zelenožlutou tekutinu a zhroutil se.

Sebevražda a kolaps? Detektivové z kauzy Skripal prověřují další podezřelá úmrtí

Číst článek

Domněnky, že Perepiličnyj byl otráven, se však nedají dokázat, uvedl ve středu příslušný soudce. „Ve světle všech svědeckých výpovědí, které jsme vyslechli, jsem přesvědčen, že je nepravděpodobné, že byl pan Perepiličnyj otráven,“ citovala agentura DPA předsedajícího soudce. Podle jeho přesvědčení je pravděpodobnější, že Rus zemřel přirozenou smrtí.

Perepiličného informace o finančních podvodech v Rusku měly podle tisku potvrzovat obvinění, jež proti vysokým ruským činitelům vznesl Magnitskij, auditor amerického investičního fondu Hermitage Capital. Právník zemřel v roce 2009 za dosud nevyjasněných okolností v moskevské vazební věznici.

Kauza Skripal

V Salisbury byli v březnu otráveni armádním jedem bývalý ruský agent pracující pro Británii Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Oba přežili. Británie z činu, k němuž byla použita nervově paralytická látka Novičok, obvinila Rusko. Moskva jakoukoli spojitost odmítá.

Dvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy

Číst článek

V souvislosti se salisburským případem britští vyšetřovatelé začali prověřovat možnost, že cílem ruských zabijáků se mohli stát i další lidé. Kromě úmrtí Perepiličného Scotland Yard začal znovu zkoumat také úmrtí Scota Younga, který skonal před čtyřmi roky, informoval tento měsíc nedělník The Sunday Times.

Young se údajně zabýval pochybnými obchodními aktivitami v Moskvě a přátelil se se známými kritiky prezidenta Vladimira Putina. Nalezen byl naražený na zábradlí u domu, v němž bydlel v centru Londýna. Jeho manželka hned od počátku tvrdila, že byl zavražděn, policie však úmrtí označila za sebevraždu skokem z okna.

Britští vyšetřovatelé identifikovali dva muže podezřelé z pokusu o vraždu Skripalových jako příslušníky ruské GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Investigativní média následně zjistila, že jde o fingovaná jména, pod nimiž se skrývají Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme