Podezřelé z terorismu v USA prý mučí i lékaři, CIA a Pentagon to popírají

Lékaři a sestry v americké armádě se podílejí na mučení lidí zadržovaných pro podezření z terorismu. Uvádí to zpráva nezávislého panelu vojenských, zdravotnických i právních expertů, o níž píše server BBC. Americká ústřední zpravodajská služba i ministerstvo obrany to odmítají. Výzkum trval dva roky a provedl ho americký lékařský ústav a nadace Open Society.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři mají v Guantánamu pomoci řešit krizi vyvolanou hromadnou hladovkou vězňů

Lékaři mají v Guantánamu pomoci řešit krizi vyvolanou hromadnou hladovkou vězňů | Zdroj: Reuters

Podle zprávy tajná spolupráce se zdravotníky začala po útocích z 11. září 2001 proti Spojeným státům a to v amerických věznicích v Afghánistánu, na základně Guantánamo na Kubě a v dalších tajných věznicích CIA.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě nezávislého panelu vojenských, zdravotnických i právních expertů mluvil zpravodaj České televize Martin Řezníček

Zdravotníci se měli například podílet na násilném krmení zadržených, což je podle mnoha názorů v rozporu s lékařskou etikou.

Údajně se také podíleli na vyhledávání tzv. slabých míst vyslýchaného z medicínského pohledu, a to pak pak mohli využít vyšetřovatelé.

Zprávu odmítla CIA i Pentagon. CIA tvrdí, že zpráva obsahuje závažné nepřesnosti a chybné závěry. Pentagon zase uvádí, že kritici podílu lékařů na mučení neměli přístup k zadržovaným, k jejich lékařským zprávám ani k dalším detailům, a tak nelze jejich závěry považovat za důvěryhodné.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme