Podezřelý terorista Salah Abdeslam se prý zajímal o německé jaderné zařízení

V bruselském bytě Salaha Abdeslama se našly také fotky německého jaderného zařízení. Informovaly o tom německé deníky z mediální skupiny RND, které se odvolávají na informace tajných služeb. Abdeslam, který se je podezřelý z toho, že se podílel na teroristických útocích v Paříži, unikal policii zhruba čtyři měsíce. V březnu 26letého muže zadržela policie v Bruselu a teď čeká na vydání do Francie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Salah Abdeslam (druhý zleva) na archivním snímku z belgické čtvrti Molenbeek

Salah Abdeslam (druhý zleva) na archivním snímku z belgické čtvrti Molenbeek | Zdroj: ČTK

V Abdeslamově bytě policie našla několik vytištěných článků o jaderném výzkumném středisku v Jülichu v Severním Porýní Vestfálsku i jeho fotky. Kromě toho tam byla rešerše a fotka šéfa střediska Wolfganga Merquardta.

Píše o tom Redaktionsnetzwerks Deutschland s odvoláním na členy parlamentní kontrolní komise, kterým prý informaci sdělil šéf německé civilní kontrarozvědky.

Německé ministerstvo vnitra i úřad kancléřky už ale oznámily, že o tom nemají žádné informace.

Abdeslama vyšetřovatelé považují za strůjce listopadových atentátů v Paříži, při kterých se odpálil také jeho bratr Brahí.

Výzkumné centrum v Jülichu leží nedaleko belgických hranic a skladuje se tam jaderný odpad. Středisko v prohlášení uvedlo, že si není vědomo ani náznaku jakéhokoli nebezpečí, a dodalo, že je v kontaktu s bezpečnostními orgány.

Německá kontrarozvědka dlouhodobě označuje jaderná zařízení za možný cíl teroristů a při jejich ochraně německé úřady pamatují i na útok teroristů.

Teroristé ovšem nasbírali jen informace o jaderných zařízeních v Německu. Při policejních raziích belgická policie už dříve objevila nahrávky, které zachycovaly pracovníka belgického jaderného programu. Podle belgického deníku La Dernière Heure mělo dokonce jít o ředitele programu jaderného výzkumu a rozvoje v Belgii.

Video dlouhé asi deset hodin ukazuje vstupní dveře jednoho obydlí ve Vlámsku na severu země. Belgičtí vyšetřovatelé zjistili, že záběry byly pořízeny kamerou ukrytou v křoví, kterou poté odvezli dva muži.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme