Podezřelý terorista Salah Abdeslam se prý zajímal o německé jaderné zařízení

V bruselském bytě Salaha Abdeslama se našly také fotky německého jaderného zařízení. Informovaly o tom německé deníky z mediální skupiny RND, které se odvolávají na informace tajných služeb. Abdeslam, který se je podezřelý z toho, že se podílel na teroristických útocích v Paříži, unikal policii zhruba čtyři měsíce. V březnu 26letého muže zadržela policie v Bruselu a teď čeká na vydání do Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Salah Abdeslam (druhý zleva) na archivním snímku z belgické čtvrti Molenbeek | Zdroj: ČTK

V Abdeslamově bytě policie našla několik vytištěných článků o jaderném výzkumném středisku v Jülichu v Severním Porýní Vestfálsku i jeho fotky. Kromě toho tam byla rešerše a fotka šéfa střediska Wolfganga Merquardta.

Píše o tom Redaktionsnetzwerks Deutschland s odvoláním na členy parlamentní kontrolní komise, kterým prý informaci sdělil šéf německé civilní kontrarozvědky.

Německé ministerstvo vnitra i úřad kancléřky už ale oznámily, že o tom nemají žádné informace.

Abdeslama vyšetřovatelé považují za strůjce listopadových atentátů v Paříži, při kterých se odpálil také jeho bratr Brahí.

Výzkumné centrum v Jülichu leží nedaleko belgických hranic a skladuje se tam jaderný odpad. Středisko v prohlášení uvedlo, že si není vědomo ani náznaku jakéhokoli nebezpečí, a dodalo, že je v kontaktu s bezpečnostními orgány.

Německá kontrarozvědka dlouhodobě označuje jaderná zařízení za možný cíl teroristů a při jejich ochraně německé úřady pamatují i na útok teroristů.

Teroristé ovšem nasbírali jen informace o jaderných zařízeních v Německu. Při policejních raziích belgická policie už dříve objevila nahrávky, které zachycovaly pracovníka belgického jaderného programu. Podle belgického deníku La Dernière Heure mělo dokonce jít o ředitele programu jaderného výzkumu a rozvoje v Belgii.

Video dlouhé asi deset hodin ukazuje vstupní dveře jednoho obydlí ve Vlámsku na severu země. Belgičtí vyšetřovatelé zjistili, že záběry byly pořízeny kamerou ukrytou v křoví, kterou poté odvezli dva muži.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme