Podezření na nákazu ptačí chřipkou se objevilo na Slovensku

Ptačí chřipka je pravděpodobně už i na Slovensku. Předběžné testy podle ministra zemědělství Zsolta Simona zatím ve dvou případech určily virus H5. Výskyt podkmenu N1, který může být nebezpečný i pro člověka, mají potvrdit nebo vyvrátit další testy do pátečního poledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sběr uhynulých ptáků

sběr uhynulých ptáků | Zdroj: ČTK

Přítomnost viru ptačí chřipky zkoumala zvolenská laboratoř na dvou vzorcích. Prvním byl uhynulý morčák bílý, který byl nalezen v objektu rafinerie Slovnaft na jihovýchodě Bratislavy.

Ve druhém případě šlo o mrtvého sokola stěhovavého z Gabčíkova v okrese Dunajská Streda. Obě lokality se nalézají v bezprostřední blízkosti hranic s Rakouskem, respektive s Maďarskem, kde už výskyt ptačí chřipky ohlásili dříve.

"Nedá se říci, zda se jedná o H5N1," řekl novinářům ministr Simon. Podezření podle něj potvrdí nebo vyvrátí britská laboratoř ve Weybridge do pátečního poledne. V případě sokola jde o první podezření na ptačí chřipku u dravce v Evropě, dodal ministr.

Na Slovensku platí některá opatření kvůli ptačí chřipce už několik týdnů. Je vyhlášen například přísný zákaz přemísťování drůbeže a lovu pernaté zvěře. V místech, kde byli mrtví ptáci nalezeni, je zřízeno tříkilometrové ochranné a desetikilometrové pozorovací pásmo.

Simon prohlásil, že Slovensko zavede další přísná opatření bez ohledu na to, zda se nebezpečný vir potvrdí či nikoliv. Vzhledem k tomu, že nebyli postiženi ptáci z průmyslových chovů, není ale podle ministra důvod k očkování lidí nebo hromadné likvidaci ptactva v okolí nálezů.

Podle Simona v bezprostředním okolí nejsou žádné průmyslové chovy drůbeže. Odborníci, kteří dnes začnou pátrat po dalších uhynulých ptácích a kontrolovat ptactvo v okolí míst nálezu, se tak omezí pouze na drobné chovatele. Ti by měli kromě jiného více dbát na dezinfekci a hlásit podezřelé změny v chování ptáků.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme