Podhůří Tater postihlo slabé zemětřesení

Slováci zejména ze severovýchodu země mohli dnes vpodvečer pocítit zemětřesení, které mělo epicentrum na hranicích s Polskem. Záchvěvy byly cítit dokonce až na severu Moravy na Karvinsku. Žádná zranění ani materiální škody ale nezpůsobily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

seizmograf

seizmograf | Foto: PBS

Epicentrum zemětřesení se podle odborníků nacházelo 93 kilometrů pod povrchem na slovensko-polských hranicích, přibližně deset kilometrů severozápadně od polského horského střediska Zakopane. Otřesy dosáhly 4,5 stupně Richterovy škály.

V Zakopaném, ve městě Nowy Targ a ve vesnicích v okolí se lidem doma hýbal nábytek a z oken padaly květináče. Otřesy pocítili i obyvatelé sídlišť na jižním okraji Krakova. Někde vyběhli vystrašení obyvatelé z domů.

Na slovenské straně záchvěvy zaznamenali obyvatelé Popradu, Kežmarku a prakticky celé oblasti Vysokých Tater, ale dokonce i Košičané a lidé ze severních regionů středního Slovenska. Odborníkům se ozvali i lidé z České republiky, zejména ze severu Moravy na Karvinsku. Škody na majetku nebo zranění zatím nikdo nehlásil.

Historicky nejsilnější zemětřesení s intenzitou zhruba šest stupňů Richterovy škály postihlo území dnešního Slovenska v roce 1763 v Komárně a v roce 1443 bylo zaznamenáno v oblasti středního Slovenska. Nejsilnější otřesy ve 20. století měly sílu 5,6 stupně a jejich epicentrum bylo u slovenské obce Dobrá Voda.

Poslední silnější zemětřesení, které si vyžádalo materiální škody, bylo loni v květnu; ve východoslovenské obci Jasenov poškodilo všech 120 domů i místní kostel.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme