Podíl Al-Káidy na nepokojích v arabském světě asi není velký

Arabský svět je dál zmítán nepokoji. Pokračovaly v Jemenu i Sýrii. Egypt se naopak pomalu připravuje na parlamentní volby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stín radujícího se demonstranata na egyptské vlajce

stín radujícího se demonstranata na egyptské vlajce | Zdroj: ČTK

Protivládní nepokoje dnes pokračovaly v Sýrii. Tamní policie zasáhla střelbou do vzduchu a slzným plynem proti demonstraci v městě Dará na jihu země, které se stalo střediskem více než týden trvajících protestů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji v Jemenu, Sýrii a Egyptě mluvil ve Stalo se dnes Štěpán Macháček

Egypt se naopak pomalu připravuje na parlamentní volby. Velení egyptské armády dnes oznámilo, že volby proběhnou v září. Do té doby v zemi přestane platit výjimečný stav.

Egyptská armáda dnes také zkrátila zákaz vycházení, který nově platí od druhé do páté hodiny ranní. Muniční továrnu v Jemenu zas údajně vyrabovali bojovníci Al-Káidy.

Spolupracovník Českého rozhlasu, arabista Štěpán Macháček ve Stalo se dnes však poznamenal, že Al-Káida sice existuje prakticky téměř ve všech arabských zemích, ale ve formě buněk, nebo malých skupin. „Rozhodně není to tak, že by tito extremisté měli velký podíl na nepokojích, jichž jsme svědky v dnešním arabském světě.“

Jak připomněl odkaz na Al-Káidu používají často vládci v těchto zemích, aby zdůvodnili represivní zásahy vůči demonstrantům. „Ale realita to není,“ připomněl Macháček. Egyptská vojenská vláda schválila zákon o zakládání nových politických stran. Jako jedna z prvních by se mohlo zlegalizovat hnutí Muslimského bratrstva.

Macháček ale poznamenal, že nejde o nový zákon, ale soubor změn zákona o politických stranách, který má usnadnit jejich vznik. Zakazuje ale dále založení strany na náboženském nebo třídním základě. „Muslimské bratrstvo se dosud nemohlo etablovat jako politická strana. Nyní už založilo odnož nazvanou Strana svobody a prosperity.“

Muslimské bratrstvo má v Egyptě poměrně velkou podporu a při účasti v parlamentních volbách odhaduji její zisk na 35-40 procent parlamentních křesel,“ předpověděl Macháček.

„Představitele bývalého režimu na nižší úrovně už vláda zatkla nebo jim znemožnila vycestovat. Někteří dokonce už stojí před soudem. Jsou to představitelé bývalé vládnoucí Národně demokratické strany, někteří ministři. Armáda s nimi nejedná v rukavičkách, byli to mocenští konkurenti, “ uvedl dále Štěpán Macháček.

Milan Kopp, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme