Švédsko 1:0 Norsko

Podíl německých agentů na americké invazi do Iráku bude vysvětlovat německý ministr zahraničí

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se dnes bude znovu potit v palbě otázek vyšetřovacího výboru pro činnost Spolkové zpravodajské služby. Už poněkolikáté má vyjasnit roli německých agentů při americké invazi do Iráku. Ti měli Američanům předávat strategické informace o cílech vzdušných útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odlet amerických vojáků | Foto: National Guard New York

Frank-Walter Steinmeier měl v době invaze coby šéf kancléřského úřadu koordinaci tajných služeb na starosti. Ač tehdejší rudo-zelená vláda kancléře Schrödera vystupovala oficiálně proti útoku na Irák, němečtí agenti působící v Bagdádu zřejmě americké straně poskytli řadu důležitých informací. Tehdejší velitel útočících amerických jednotek Tommy Franks je v rozhovoru pro Spiegel označil za neocenitelné.

Na Steinmeiera kvůli jeho podílu v celé kauze ostře útočí bavorská křesťansko-sociální unie CSU. Ministrovi nejspíš ale pomůže zjištění, že centrála zpravodajské služby BND předávala Američanům jen zlomek informací, které dostávala od agentů v Iráku.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme