Podílet se na záchranném balíčku pro Řecko nemíní ani Velká Británie

Spojené království se, podobně jako Česko, nehodlá podílet na záchranném balíčku pro Řecko. Vláda Davida Camerona odmítá, aby se aktivoval Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z něj neručí jen členové eurozóny, nýbrž všechny členské země EU.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron

David Cameron | Zdroj: Reuters

Velmi stručně shrnul pozici Spojeného království ministr financí George Osborne – Británie neplatí eurem, takže nápad, že by se britský daňový poplatník podílel na záchraně Řecka, je podle něj úplně mimo diskusi.

Z Downing Street číslo 10 zaznělo, že David Cameron stále vychází z dohody z roku 2010, podle níž se EFSM, aktivovaný na pomoc Irsku a Portugalsku, pak už pro záchranu zemí eurozóny znovu nepoužije.

Londýnský kabinet však současně přiznává, že se nemůže tvářit, jako by se Spojeného království potíže Řecka netýkaly.

Reformy zřejmě nepodpoří řecká radikální levice i pravice. A také část Syrizy

Číst článek

Půjčka z EFSM by mohla bankrotem ohroženému Řecku pomoci překlenout období několika málo měsíců, než bude moci čerpat pomoc ze záchranného programu, na němž se včera dohodly země eurozóny.

Negativně se vůči ní kromě Británie už vymezila také Česká republika a podobné hlasy zaznívají i z dalších zemí Evropské unie, které neplatí eurem.

Půjčka z EFSM je však jen jednou z variant, které přicházejí v úvahu, navíc ani oficiálně neleží na stole.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme