Podle Amnesty International Maďarsko neumí dokázat rasismus

Maďarské úřady mají nedostatky v objasňování rasisticky motivovaných kriminálních činů. Konstatuje to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v rozsáhlé studii, kterou zveřejnila v Budapešti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Budínské vrchy

Pohled na Budínské vrchy | Foto: Gregor Martin Papucsek

Úřady je těžko dokazují, že jde o rasisticky motivovaný čin, který býval v Maďarsku převážně proti Romům. Studie však také dodává, že v Maďarsku je protiprávní zkoumat etnickou příslušnost oběti. Právě proto bylo těžké udělat rozsáhlý průzkum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Budapešti reportér Gregor Martin Papucsek


Nedostatkem soudů je, že nejsou schopné a někdy ani nechtějí příliš hledat důkazy rasistické motivace. Na Romy pohlížejí jako na potenciální pachatele, a ne jako na možné oběti.


Bezprostředním podnětem k vydání studie byl první velký útok proti rómské rodině na začátku roku 2008. Amnesty International sledovala i další podobné útoky se zápalnými lahvemi i zbraněmi. Zemřelo při nich šest Romů, mezi nimi byly dvě děti.

Několik případů označila policie za rasisticky motivované, vyšetřování se tedy už vede s přitěžující klauzulí. Protože se v Maďarsku nemá zkoumat etnický původ oběti ani pachatele, je někdy těžké najít rasistický motiv. Podle Amnesty International se to ale vždy dá – existují vedlejší znaky, detaily.

Amnesty International zkoumá i další případy

Úřadům se však provádět taková šetření nechce, už jen politici a policisté jsou často pranýřováni za výraz „cikánská kriminalita“, který by se neměl používat. Nejvíce ho užívá extremistická radikální parlamentní strana Jobbik, která se do parlamentu dostala právě díky protirómským postojům.

Hodnocení Amnesty International se snaží být komplexní. Kromě tolik známých případů zkoumaly také další okolnosti, trestné činy, útoky či diskriminace ve školách, na úřadech nebo u soudů. Amnesty International žádá maďarskou vládu, policii a justici, aby vystupovali proti těmto činům výrazněji, kladli důraz na prevenci a ochranu Romů a nepovažovali je za potenciální pachatele, ale spíše za oběti.

Před rokem již zadržela policie předpokládané pachatele útoků na rómské rodiny – čtyři muži jsou v předběžné vazbě. Vyšetřování se vede v případě devíti útoků na Romy. Právě dnes se v tisku objevila informace, že zadrželi další dva podezřelé, avšak prokuratura to hned dementovala a označila za vyvolávání zmatků ze strany novinářů.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme