Podle barmské státní televize si cyklon Nargis vyžádal na čtyři tisíce obětí

Řádění cyklónu Nargis v Barmě si vyžádalo na 4 tisíce obětí, další více než dva tisíce jsou pohřešovány. Podle původních informací bylo obětí 350. Zprávu o prudkém nárůstu počtu mrtvých přinesla státní televize. Tropický cyklon Nargis také připravil o střechu nad hlavou statisíce lidí. Vládnoucí vojenská junta proto vyhlásila už o víkendu v pěti oblastech země výjimečný stav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky cyklonu v Barmě

Následky cyklonu v Barmě | Zdroj: ČTK

O tom, že následky mohou být mnohem tragičtější, barmské úřady varovaly už v sobotu. Problémem totiž bylo přerušené spojení a i nyní se neví, jaká je situace v některých odlehlejších regionech v Iravadské deltě, tedy nejpostiženější oblasti. Státní barmská televize dokonce nevylučuje, že obětí nakonec budou desetitisíce, obavy totiž panují kvůli následkům ve dvou městech - Labutta a Bogalay.

Naplňují se tak některá hodnocení záchranářů, že zkáza v Barmě připomíná následky řádění hurikánu Katrina ve Spojených státech. Několikahodinové řádění silného větru o rychlosti až 190km/h na ostrovech v Bengálském zálivu prakticky srovnalo se zemí na desetitisíce domů, většinou prostých, ne příliš pevných stavení. Následky ovšem mohly být ještě daleko horší, cyklon Nargis totiž krátce předtím,než udeřil na Barmu, výrazně zeslabil.

K obyvatelům Barmy postiženým ničivým cyklonem se dostává první humanitární pomoc. Vojenská junta vládnoucí v Barmě podle původních informací odmítala vpustit do země zahraniční humanitární pracovníky. Dnes ale pracovníci Červeného kříže prohlásili, že jim nikdo žádné potíže nedělá, nebrání jim při distribuci pomoci, a to ani v Iravadské deltě, kterou cyklon Nargis zasáhl nejvíce. Červený kříž rozdává v první řadě čistící rozpustné tablety do vody, soupravy na vaření a nepromokavé plachty. Zástupci OSN dnes také v Bagkoku jednali o další formě pomoci.

Ani ničivé následky cyklonu ale podle barmské vlády neohrozí plánované referendum o nové ústavě stanovené na 10.května. Navíc se na jeho konání prý lidé těší, tak to aspoň stojí ve vládním prohlášení. Vojenská junta vyvíjí značné úsilí, aby došlo ke schválení ústavy, tvrdí, že umožní uspořádání demokratických voleb za dva roky. Naopak opozice namítá, že otázku lidských práv nevyřeší a jen de facto legitimizuje vládu armádních generálů.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme