Podle britského odborného časopisu zřejmě existuje odolnost na lék Tamiflu

Další dva lidé zemřeli v Indonésii na ptačí chřipku. Světová zdravotnická organizace potvrdila, že nákaze tento měsíc v Jakartě podlehl devětatřicetiletý muž a osmiletý chlapec. Počet obětí ptačí chřipky se tak v Indonésii vyšplhal na jedenáct. Odborný časopis New England Journal of Medicine dnes také otiskl studii, ze které vyplývá, že zřejmě existuje odolnost vůči léku Tamiflu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lék Tamiflu | Zdroj: ČTK

Dvě dívky ve Vietnamu totiž zemřely na ptačí chřipku poté, co se u nich vyvinula odolnost na tento lék, který by měl být klíčovou zbraní při případné pandemii chřipky. Podle odborníků jsou obě úmrtí znepokojující, protože u dívek byl lék nasazen včas a v doporučených dávkách.

Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro vzdušné nákazy virového původu ale nepovažuje tuto zprávu za alarmující, i když ji nelze podceňovat.

"To, že se zaznamenalo několik případů rezistence chřipkového viru H5, ještě vůbec neznamená, že by antivirové preparáty, které na chřipku máme, byly v případě pandemie neúčinné. Je velmi pravděpodobné, že část populace chřipkových virů si bude rezistenci rozvíjet, zatím nic nehovoří pro to, že by obecně antivirotická léčba selhávala," řekla Českému rozhlasu Havlíčková.

Denisa Novotná, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme