Podle britských politiků je na tom Česko lépe než jiné postkomunistické země

Prakticky nulovou pozornost vzbudily české parlamentní volby ve Velké Británii. Tu přitom někteří domácí politici s oblibou jmenují coby hlavního spojence České republiky na unijním kolbišti. Jenže znalosti obyčejných Britů o Česku jsou jen velmi mlhavé a začínají i končí zpravidla u zesnulého exprezidenta Václava Havla, fotbalistů a pivních výletů do Prahy. Existují ale i dva členové britského parlamentu, které situace v Česku nadprůměrně zajímá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec britské Konzervativní strany Greg Hands studoval češtinu na univerzitě v Cambridge a o dění v Česku se živě zajímá

Poslanec britské Konzervativní strany Greg Hands studoval češtinu na univerzitě v Cambridge a o dění v Česku se živě zajímá | Foto: Jiří Hošek

Greg Hands je poslancem Konzervativní strany za londýnské čtvrti Chelsea a Fulham.

Před několika dny dostal vysokou funkci jednoho z hlavních „dohlížitelů“ nad stranickou disciplínou a dohnat ho nebylo snadné. Greg mimo jiné studoval češtinu na univerzitě v Cambridge a od té doby se o dění v Česku živě zajímá.

„Jméno České republiky se v Británii skloňuje docela často, když se diskutuje o budoucnosti Evropské unie a přijetí eura. Často se objevuje v souvislosti s někdy kontroverzními názory bývalého prezidenta Klause, ať už právě na unijní problematiku nebo změny klimatu. O Česku se někdy mluví také v souvislosti s obchodováním s lidmi," loví v paměti vlivný poslanec, který do Prahy jezdí zhruba třikrát ročně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Jiří Hošek se sešel se dvěma členy britského parlamentu, kterým situace v České republice není lhostejná

I když v Británii obyvatele střední a východní Evropy často s oblibou házejí do jednoho pytle, podle Grega Handse je třeba důsledně rozlišovat. „Česko se i ve svém postkomunistickém vývoji výrazně liší třeba od Maďarska nebo Bulharska," zdůrazňuje konzervativec.

„Změny, ke kterým v České republice došlo v posledních 20 letech, to znamená přechod k tržnímu hospodářství, kapitalismu a demokracii - to všechno je strašně pozitivní. My to někdy bereme jako samozřejmost."

„Chápu, že pro lidi je jistým zklamáním kvalita českých politiků a vůbec způsob, jak se u vás politika dělá. Já mám rád britský většinový volební systém, kde mají lidé mnohem těsnější kontakt se svým poslancem," uvádí Greg Hands, který se nebojí, že by Česko sklouzlo třeba k orbánovskému maďarskému modelu.

Začíná druhý den sněmovních voleb. Lidé mohou hlasovat od 8 do 14 hodin

Číst článek

Podobně to vidí i labouristický člen horní parlamentní komory, lord Anderson. „U České republiky je zásadní, že tam má demokracie historické kořeny. To nemůžou říct všechny země střední a východní Evropy, které se zbavily komunismu. I meziválečný československý průmysl představuje určitou pozitivní historii. Ve srovnání třeba s Afrikou tak měli Češi během přechodu k demokracii řadu výhod."

„Já bych ve vašem případě nesouhlasil s definicí Ralfa Dahrendorfa, že přechod od totality k demokracii trvá 60 let. Česko podle mě už demokracií je," soudí lord Anderson of Swansea, který byl dlouhých 35 let labouristickým poslancem v Dolní sněmovně.

Labouristický člen britské horní parlamentní komory, lord Anderson | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme