Podle britských politiků je na tom Česko lépe než jiné postkomunistické země

Prakticky nulovou pozornost vzbudily české parlamentní volby ve Velké Británii. Tu přitom někteří domácí politici s oblibou jmenují coby hlavního spojence České republiky na unijním kolbišti. Jenže znalosti obyčejných Britů o Česku jsou jen velmi mlhavé a začínají i končí zpravidla u zesnulého exprezidenta Václava Havla, fotbalistů a pivních výletů do Prahy. Existují ale i dva členové britského parlamentu, které situace v Česku nadprůměrně zajímá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec britské Konzervativní strany Greg Hands studoval češtinu na univerzitě v Cambridge a o dění v Česku se živě zajímá | Foto: Jiří Hošek

Greg Hands je poslancem Konzervativní strany za londýnské čtvrti Chelsea a Fulham.

Před několika dny dostal vysokou funkci jednoho z hlavních „dohlížitelů“ nad stranickou disciplínou a dohnat ho nebylo snadné. Greg mimo jiné studoval češtinu na univerzitě v Cambridge a od té doby se o dění v Česku živě zajímá.

„Jméno České republiky se v Británii skloňuje docela často, když se diskutuje o budoucnosti Evropské unie a přijetí eura. Často se objevuje v souvislosti s někdy kontroverzními názory bývalého prezidenta Klause, ať už právě na unijní problematiku nebo změny klimatu. O Česku se někdy mluví také v souvislosti s obchodováním s lidmi," loví v paměti vlivný poslanec, který do Prahy jezdí zhruba třikrát ročně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Jiří Hošek se sešel se dvěma členy britského parlamentu, kterým situace v České republice není lhostejná

I když v Británii obyvatele střední a východní Evropy často s oblibou házejí do jednoho pytle, podle Grega Handse je třeba důsledně rozlišovat. „Česko se i ve svém postkomunistickém vývoji výrazně liší třeba od Maďarska nebo Bulharska," zdůrazňuje konzervativec.

„Změny, ke kterým v České republice došlo v posledních 20 letech, to znamená přechod k tržnímu hospodářství, kapitalismu a demokracii - to všechno je strašně pozitivní. My to někdy bereme jako samozřejmost."

„Chápu, že pro lidi je jistým zklamáním kvalita českých politiků a vůbec způsob, jak se u vás politika dělá. Já mám rád britský většinový volební systém, kde mají lidé mnohem těsnější kontakt se svým poslancem," uvádí Greg Hands, který se nebojí, že by Česko sklouzlo třeba k orbánovskému maďarskému modelu.

Začíná druhý den sněmovních voleb. Lidé mohou hlasovat od 8 do 14 hodin

Číst článek

Podobně to vidí i labouristický člen horní parlamentní komory, lord Anderson. „U České republiky je zásadní, že tam má demokracie historické kořeny. To nemůžou říct všechny země střední a východní Evropy, které se zbavily komunismu. I meziválečný československý průmysl představuje určitou pozitivní historii. Ve srovnání třeba s Afrikou tak měli Češi během přechodu k demokracii řadu výhod."

„Já bych ve vašem případě nesouhlasil s definicí Ralfa Dahrendorfa, že přechod od totality k demokracii trvá 60 let. Česko podle mě už demokracií je," soudí lord Anderson of Swansea, který byl dlouhých 35 let labouristickým poslancem v Dolní sněmovně.

Labouristický člen britské horní parlamentní komory, lord Anderson | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme