Podle Chiraca má Francie dostatečný jaderný arzenál

Francouzský prezident Jacques Chirac dnes uvedl, že věrohodnost a spolehlivost francouzského jaderného odstrašování je zajištěna, ale vyzval k neustálému přizpůsobování francouzských strategických sil měnícím se hrozbám. Zdůraznil, že se jedná o věc, která má pro budoucnost země klíčový význam.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacques Chirac | Zdroj: ČTK

"Francie má dostatek jaderných prostředků na odstrašení jakékoliv země od útoku," prohlásil prezident Chirac. Učinil tak po návštěvě střediska pro simulaci jaderných pokusů v Bruyeres u Paříže, kde si prohlédl supermoderní počítač, který monitoruje jaderné pokusy ve světě a využívá se i pro sledování přírodních katastrof typu přívalových vln tsunami.

Simulování jaderných výbuchů nahradilo podzemní jaderné pokusy, které Francie prováděla v Tichomoří a zastavila před deseti lety. Prezident zdůraznil, že středisko má veškerou jeho podporu a je nezbytné, aby disponovalo všemi potřebnými finančními zdroji.

Začátkem roku francouzský prezident nevyloučil jadernou odvetu proti zemi, která by provedla teroristický útok proti Francii. Chirac zdůraznil, že jaderný program jeho země bude pružný v reakci na nové hrozby, které představují zejména potenciální teroristé.

Francie disponuje až třemi stovkami jaderných hlavic, které jsou umístěny hlavně na ponorkách. Ročně do jaderného zbrojení investuje asi 3,5 miliardy eur, což je zhruba desetina francouzského vojenského rozpočtu.

Jan Šmíd, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme