Podle Číny kodaňský summit k dohodě nedospěje

Čína nepovažuje uzavření dohody nahrazující Kjótský protokol za možné. Podle nejmenovaných diplomatů o tom čínští představitelé v Kodani informovali ostatní účastníky konference o klimatu. Čína je v současnosti největším znečišťovatelem ovzduší na světě, přijetí závazků na výrazné omezení vypouštěných emisí ale odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatická konference v Kodani

Klimatická konference v Kodani | Foto: Zp

V Kodani už je čínský premiér Wen Ťia-pao a Peking jeho účastí na summitu prý potvrzuje skutečnost, jak je pro něj boj proti globálnímu oteplování důležitý. Na druhé straně ale Čína údajně prosazuje jen krátkou politickou deklaraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí české delegace na konferenci v Kodani Pavel Zámyslický byl hostem pořadu Svět o osmé.

Komunistická vláda sice nedávno slíbila snížit do roku 2020 množství vypouštěného CO2 až o 45 procent na jednotku HDP ve srovnání s rokem 2005, ve skutečnosti ale budou emise stále růst, jen ne takovým tempem, jako dosud.

Dosažením dohody v Kodani přitom některé bohaté země podmiňují poskytnutí peněz rozvojovým zemím. Například Japonsko slibuje v příštích třech letech uvolnit 15 miliard dolarů.

Konference může skončit špatně

Kvůli třenicím na summitu mezi rozvojovými a vyspělými rezignovala na svůj post dosavadní předsedkyně konference dánská ministryně Connie Hedegaardová. Nahradil ji premiér hostitelské země Lars Lokke Rasmussen.

Přesto si aspoň někteří politici uchovávají povinný optimismus. Třeba britský premiér Gordon Brown tvrdí, že překážky jsou obrovské, ale ne nepřekonatelné. Africké země prý slevily ze svých požadavků a přišly s návrhem na zřízení speciálního klimatického fondu.

Návrh prý podporují i Gordon Brown a Nicolas Sarkozy. "Myslím si, že tento návrh vychází z toho, s čím včera přišla Etiopie. Ta nastínila, kal by mělo vypadat financování pro nejchudší země. S důrazem na země africké, které jsou nejvíce zranitelné," řekl vedoucí české delegace Pavel Zámyslický.

Podle něj je extrémně málo času na dořešení jakýchkoliv otázek. "Pokud se dnes nepodaří zásadně pokročit, tak buď jednání skončí špatně nebo se bude jednat dál v sobotu, případně i v neděli," odhadl Zámyslický.

Robert Mikoláš, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme