Podle EK se Řecko stále ještě může udržet v eurozóně. Dohoda ale bude po referendu těžší

Řecko se podle Evropské komise i po výsledku včerejšího referenda stále může udržet v eurozóně. Řekl to místopředseda Komise Valdis Dombrovskis. Zdůraznil ale, že řecké odmítnutí sporného plánu mezinárodních věřitelů situaci zkomplikovalo a dohodnout se teď bude výrazně těžší. Výsledek řeckého referenda ještě zvětšil propast mezi Řeckem a ostatními zeměmi eurozóny, doslova uvedl Dombrovskis.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrátí se Řecko k drachmě?

Vrátí se Řecko k drachmě? | Zdroj: Reuters

„Komise bere na vědomí výsledek řeckého referenda, respektujeme demokratickou volbu řeckého lidu,“ řekl Dombrovskis.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším možném scénáři okolo řecké krize mluvil zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Komise je podle něj připravena s Řeckem i nadále pracovat, nicméně nemůže s ním vyjednávat nový záchranný program bez mandátu od euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny.

„Evropa stála během krize vždy na straně řeckého lidu. Evropští daňoví poplatníci nabídli bezprecedentní finanční pomoc,“ dodal s tím, že od roku 2010 bylo vyplaceno 184 miliard eur.

Dohoda je podle Dombrovskise i za této mimořádné situace možná, pokud se budou všichni chovat zodpovědně.

„Z této krize neexistuje snadná cesta, příliš mnoho času a příležitostí již bylo ztraceno,“ uvedl a zopakoval, že řecká vláda teď musí přijít s vlastními návrhy na další postup.

Čeští politici si myslí, že výsledek řeckého referenda může zkomplikovat další vyjednávání

Číst článek

Řecký premiér Alexis Tsipras věřitele už před referendem požádal o nový záchranný program. Eurozóna ale dala jasně najevo, že trvá na dalších úsporných opatřeních v Řecku, které přitom lidé v referendu odmítli.

Řecku v případě nedohody hrozí velmi rychlý kolaps jeho bank, což by ho nejspíš přinutilo začít tisknout vlastní měnu.

Reakce z Evropy: Politici chtějí znát další kroky Řecka

Číst článek

Na výsledky řeckého referenda reagují i evropské banky, které oslabily o téměř dvě procenta. Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše jsou trhy nervózní z toho, že se Řekové se svými věřiteli v dohledné době nedokáží dohodnout:

„Osobně jsem relativně skeptický ohledně toho, že se dohodu podaří nalézt. Pokud Řecko zůstane delší dobu odříznuté od přílivu eur ze zahraničí, bude dříve nebo později nuceno začít zavádět paralelní měnu a dostane se na hranu svého členství v evropské měnové unii.“

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis | Foto: Reuters

ČTK, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme