Podle expertů vypadá bostonský útok jako dílo islamistů nebo amerických radikálů

Dvě exploze, šok a pláč, tak popisují situaci v Bostonu očití svědci. Při bombovém atentátu na slavném maratonu v zemřeli tři lidé a 140 dalších exploze zranila. Počet obětí mohl být přitom ještě větší. Policie našla dalších pět podomácku vyrobených náloží, které naštěstí nevybuchly. Podobným útokům podle odborníků nikdy nelze stoprocentně zabránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé utíkají z místa exploze na Bostonském maratonu

Lidé utíkají z místa exploze na Bostonském maratonu | Zdroj: ČTK

Z místa neštěstí přicházejí nová a nová svědectví těch, co prožili hrůzu na vlastní kůži. Na bostonský maraton nezapomene matka, jejíž dva synové sledovali závod nedaleko cílové rovinky. Každý z nich přišel o nohu.

„Kolem nás byly rodiny s dětmi a všude se ozýval křik. Snažili jsme se utéct pryč tak rychle, jak jen to bylo možné. Bylo to děsivé,“ popsala situaci další svědkyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl Jan Eichler, odborník na mezinárodní terorismus z Ústavu mezinárodních vztahů

„Přišli jsme podpořit kamaráda, fandili jsme a najednou se ozval výbuch. Byl jsem v Afghánistánu. Tam něco takového očekáváte, ale tady ne. Nejprve jsem myslel, že to byl jen ohňostroj. Ale najednou někdo začal křičet, lidé zmateně pobíhali okolo a říkali, že to byla bomba,“ přidal své svědectví vojenský veterán.

Vyšetřování je v plném proudu. Motivy ani strůjce atentátu zatím policie podle oficiálních informací nezná. Vedení FBI přistupuje k událostem v Bostonu jako k teroristickému činu. Kdyby vybuchlo všech sedm náloží, které byly v místě nastraženy, mrtvých a především zraněných, či dokonce zmrzačených lidí by bylo mnohem více.

Američané údajně zadrželi muže podezřelého z bostonského bombového útoku

Číst článek

Podle amerických médií policie zadržela muže ze Saúdské Arábie podezřelého z útoku. Jedna ze stop měla přivést vyšetřovatele do domu na bostonském předměstí Revere, odkud při domovní prohlídce vynášeli z jednoho z bytů papírové a plastové tašky s možným důkazním materiálem. Mluví se také o žluté dodávce, která se měla pohybovat na místě.

Jan Eichler, odborník na mezinárodní terorismus z Ústavu mezinárodních vztahů, upozorňuje na indicie, které napovídají, že šlo o útok islámských teroristů.

Typ útoku ukazuje na islámské teroristy

„Nemusí to být jenom arabští teroristé, mohou to být islámští teroristé, mohou být i odjinud. Nasvědčuje tomu především volba úderu, tam, kde je vysoká koncentrace lidí. Pak je to aktivita, která je typická pro Západ, a zejména pro Spojené státy americké – tedy maraton, jogging,“ vysvětluje Eichler a pokračuje:

„Před 12 lety udeřili teroristé na symbol mezinárodního obchodu. V roce 2002 udeřili v Bali na diskotéku. To jsou všechno činnosti, které radikální islamisté přísně zapovídají. Zapovídají tanec, zakazují sport a to všechno je něco, čím se vyznačuje právě Západ a zejména Spojené státy americké.“

Viníci bombových útoků v Bostonu budou podle Obamy dopadeni | Foto: Reuters

Eichler však zároveň připouští, že za útokem mohl stát i někdo úplně jiný. Při tak velké akci, jakou maraton je, se podle něj bezpečnost zajistit nedá.

„To je absolutní přelud. To nikdy nelze. Vy můžete ochránit a zodolnit sto míst na trati a oni si vyberou zrovna to sto první. A navíc nikdy nevíme, na jakou událost se oni zaměří,“ tvrdí Eichler a dodává:

„Byli jsme strašně rádi, když nezneužili olympijské hry v Londýně. Ale vzpomeňme si, že to odpálili 7. července 2005, přesně v den, kdy padlo rozhodnutí, že olympijské hry v roce 2012 bude hostit právě Londýn. Oni se vždycky upnou k něčemu, co je pro západní způsob života velmi typické.“

V úvahu připadá i 'osamělý vlk'

Také další odborník na terorismus, Oldřich Bureš z Metropolitní univerzity, se přiklání spíše k tomu, že šlo o útok islamistických radikálů. Upozorňuje však, že jde zatím čistě o spekulace.

„Historie nám ukazuje, že skutečně musíme být velmi opatrní v tom, abychom připisovali z nedostatku informací podobné události nějakým konkrétním jednotlivcům nebo skupinám. Poukázal bych na poslední největší teroristický útok Anderse Breivika, který byl původně připisován islamistické teroristické skupině a pak to bylo úplně jinak,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl Oldřich Bureš, odborník na terorismus z Katedry mezinárodních vztahů pražské Metropolitní univerzity. Svůj pohled přidal také zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Dodává však, že načasování, to, že se to stalo na velké sportovní akci s velkou mediální publicitou, navíc v Den patriotů a v nejvíce patriotickém městě USA, má jistou symboliku. Ta ukazuje, že za útokem skutečně může být islamistická skupina či jedinec, který se sám radikalizoval v duchu této ideologie.

Podle Bureše se nedá vyloučit ani to, že jde o akci domácích extremistických sil. „Pro domácí útok pravicových radikálů by hovořilo to, že byl Den vlastenců, což by pro ně mohl být symbol pokračování odporu proti tomu, co oni sami vnímají jako příliš velké pravomoce federální vlády v USA. Včera byl mimo jiné také poslední den pro daňové přiznání v USA,“ poukazuje Bureš.

A přidává další z variant, pro kterou by hovořil fakt, že se k útoku nikdo bezprostředně nepřihlásil. „Může se jednat o jednotlivce, takzvaného ‚ojedinělého vlka‘. Tedy člověka, který žil celý život ve Spojených státech jako naprosto běžný občan, který se odhodlal k něčemu, co by od něj nikdo nečekal.“

Zpráva z Bostonu nás šokovala, říká ředitel maratonu v Praze Skřivánek

Číst článek

Podobný názor zastává i zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Stopy mohou vést k islámským radikálům toho typu, kteří spáchali útoky 11. září. Anebo je tu ta druhá možnost, jakou v Norsku představoval Anders Breivik, ale v Americe už v 90. letech Timothy McVeigh. To znamená, že stopy míří do radikálně pravicového spektra.“

McVeigh v roce 1995 zaútočil na budovu federální správy v Oklahoma City, kde nastražil bombu. Zabil několik vládních zaměstnanců, ale spolu s nimi řadu dětí, které tam byly ve školce. „Obával se, že vláda USA je ve vleku OSN, že nevládne Americe, je to služka. I tak se projevují lidé, kteří si o sobě myslí, že jsou vášniví vlastenci,“ dodává Slezák.

Z celého světa přicházejí reakce na útok. Britská policie chce v této souvislosti znovu prověřit chystaná bezpečnostní opatření londýnského maratonu. Poběží se tuto neděli. Rusko považuje útok za vážné varování před olympiádou v Soči. Prezident Vladimir Putin už Baracku Obamovi nabídl pomoc ruských úřadů při vyšetřování incidentu.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Lubica Bergmanová, Milan Slezák, Jaromír Marek, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme