Podle iráckého ministra školství umučili únosci několik rukojmí k smrti

Únosci, kteří v úterý zajali v budově ministerstva školství v Bagdádu desítky lidí, údajně některé ze svých rukojmí umučili k smrti. Oznámil to irácký ministr vysokého školství s odvoláním na svědectví propuštěných zajatců. Ministr zároveň kritizoval vládu za neúčinnost postupu vůči anarchii v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí studenti opouštějí z bezpečnostních důvodů uzavřené vysoké školy | Zdroj: ČTK

Šokující obvinění přinesl sám ministr vysokého školství Ábid Zijáb Adžíl. Podle Adžíla se jeho tvrzení opírá o svědectví sedmdesáti propuštěných. Sami prý byli biti a únosci údajně některé jejich kolegy mučili a zabili. Ministerstvo vnitra vedené šíitskými muslimy obvinění odmítá.

Informace přinesli zpravodajové agentury Reuters a arabského vysílání britské rozhlasové stanice BBC. Arabské televize a rádia už ale případu vesměs pozornost nevěnují. Ať už se incident potvrdí nebo ne, všichni se shoduji, že sektářské násilí se rozrůstá a stejně tak i spory mezi největšími náboženskými a etnickými skupinami v Iráku.

Ministr Ábid Zijáb Adžíl, který zastupuje v šíity vedené irácké vládě sunnitskou arabskou stranu, zároveň kritizoval vládu za její neúčinný postup vůči anarchii v zemi. Zijáb dočasně rezignoval ve středu s tím, že se vrátí do funkce teprve až budou všichni unesení propuštěni. Dnes podmínil svůj návrat do úřadu ještě přijetím vládních opatření proti hromadným únosům.

Dva dny po únosu stále není jasné, kdo za touto dobře zorganizovanou akcí stojí ani kolik lidí bylo skutečně uneseno. Podle Adžíla se stále pohřešuje 70 až 80 lidí. Některé agentury přitom informovaly, že jsou všichni až na 2 zaměstnance ministerstva už na svobodě. Irácké ministerstvo vnitra se k počtu unesených zatím odmítlo vyjádřit.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme