Podle komise OSN je Assange svévolně zadržován, měl by být svobodný

Podle komise při Radě OSN pro lidská práva je Julian Assange od roku 2010 zadržován Švédskem a Británií svévolně. Zakladatel WikiLeaks má prý právo na svobodu pohybu a také na odškodnění. Komise to uvedla v dnes zveřejněném oficiálním vyjádření ke stížnosti, kterou Assange podal. Švédsko a Velká Británie rozhodnutí komise odmítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na archivním snímku ze srpna 2014

Julian Assange na archivním snímku ze srpna 2014 | Zdroj: Reuters

Ve zprávě zveřejněné na webu OSN se píše o Assangeově „svévolném zadržování vládami Švédska a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska“.

Pracovní skupina „uznává, že pan Assange má nárok na svobodu pohybu a na náhradu škody“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Juliana Assange mluvili zpravodaj ČRo J.Hošek, právnička H. Svatošová z Iuridicum Remedium a předseda Syndikátu novinářů A. Černý

Komise poukázala na to, že Assange nebyl ve Švédsku formálně obviněn. V jeho případě bylo pouze zahájeno předběžné vyšetřování.

Rozhodnutá komise není právně závazné, její závěry jsou však široce respektované. V minulosti opakovaně vedly k propuštění zadržovaných.

Assange se od června 2012 skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Pokud by ho opustil, hrozí mu zatčení.

Latinskoamerická země Assangeovi nabídla útočiště před jeho sporem se Švédskem, kde je obviněný ze sexuálního zneužívání nezletilé.

Assange obvinění označuje za vykonstruované s tím, že skutečným cílem je jeho vydání do Spojených států. Americká justice viní zakladatele serveru WikiLeaks z vyzrazení tajných informací.

U Spojených národů si Assange stěžoval na evropský systém vydávání stíhaných lidí. Stížnost podal v roce 2014. Poukázal přitom na to, že se nemůže svobodně pohybovat, aniž by mu hrozilo zatčení.

Už dříve prohlásil, že jestli OSN rozhodne v jeho prospěch, bude požadovat zpět svůj pas a zastavení všech procesů proti své osobě.

V souvislosti se stanoviskem OSN se dnes před ekvádorské velvyslanectví v Londýně sjelo velké množství novinářů. „Ta koncentrace hlavně televizních štábů a fotografů je snad největší za čtyři roky, co sem do luxusní londýnské čtvrti Knightsbridge přijíždím hlídkovat,“ přiblížil dopoledne britský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Před velvyslanectvím nechyběla ani policie. Ta už dříve uvedla, že je odhodlaná 44letého Australana na základě zatykače vydaného Stockholmem zatknout a nic na postoji úřadů nezměnilo ani dnes zveřejněné stanovisko komise.

„Nic se tím nemění. Naprosto odmítáme tvrzení, že Julian Assange je obětí svévolného zadržování. Spojené království už dalo OSN najevo, že proti názoru pracovní skupiny podá námitku,“ citovala média mluvčího britského ministerstva zahraničí.

„Názor pracovní skupiny OSN ignoruje fakta a dobře známé ochranné mechanismy britského právního systému. Ve skutečnosti se (Assange) z vlastního rozhodnutí vyhýbá legitimnímu zatčení tím, že se rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě,“ řekl dále mluvčí.

Švédská vláda podle agentury Reuters v první reakci na dnes zveřejněné oficiální stanovisko komise OSN uvedla, že nemá žádný vliv na rozhodnutí švédské justice, která je nezávislá. Assange se podle ní dobrovolně rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě a švédské úřady nemají možnost jeho volbu ovlivnit.

Žádným jejich rozhodnutím nebo jednáním prý nebyl zbaven svobody a kdykoli může velvyslanectví opustit.

Mluvčí švédské prokuratury Karin Rosanderová podle agentury AP uvedla, že „prohlášení pracovní skupiny nemá formální vliv na probíhající vyšetřování“. Dodala, že prokurátor, který se případem zabývá, se nyní nemůže k rozhodnutí komise vyjádřit.

Zakladatel Wikileaks během odpolední tiskové konference označil přístup Británie za urážlivé gesto vůči Organizaci spojených národů. Podle něj se Britové a Švédové členstvím v OSN zavázali také k tomu, že budou respektovat práva a doporučení organizace.

Na tiskové konferenci promluvili také Assangovi advokáti. Ti nazvali pobyt na ekvádorské ambasádě v podstatě vězením. To, že je Assange v uzavřených prostorách a pod neustálým dohledem podle nich představuje vazbu, kterou na jejich klienta uvalila Velká Británie.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme