Podle Merkelové je německá SPD rozštěpená ve všech klíčových otázkách

Německá sociální demokracie zůstává rozpolcená ve všech klíčových otázkách. Na adresu dramatických změn ve vedení SPD to prohlásila spolková kancléřka a šéfka konkurenční CDU Angela Merkelová. Ta pochybuje hlavně o tom, že se sociální demokraté dokáží vymezit vůči postkomunistům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

"Spolupráce se stranou Die Linke by důvěryhodností sociální demokracie mohla natrvalo otřást," uvedla Merkelová v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Na otázku, zda počítá se změnou politického kurzu SPD, kancléřka ironicky zapochybovala, že sociální demokracie nějaký kurz vůbec má.

Rezignace šéfa SPD Becka pro ni byla překvapením. Nominace ministra zahraničí Steinmeiera coby volebního lídra, naopak podle Merkelové "nebyla neočekávaná". Šéfka spolkového kabinetu si dokáže představit, že strany křesťanské unie budou s SPD ve vládě velké koalice až do voleb v příštím roce dál rozumně spolupracovat.

Mezitím si bývalý sociálně-demokratický kancléř Helmut Schmidt vzal k srdci slova Angely Merkelové o důraznějším vymezování se vůči postkomunistům. Jejich předsedu Oskara Lafontaina 89letý politik přirovnal k Adolfu Hitlerovi a francouzskému populistovi Jeanu-Marie Le Penovi.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme