Podle Merkelové musí OSN potrestat Írán kvůli jeho jadernému programu

Vojenské řešení krize kolem íránského jaderného programu "neleží na jednacím stole." V Berlíně to po schůzce s izraelským premiérem Ehudem Olmertem řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Právě židovský stát ale silové řešení konfliktu nevylučuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Ehud Olmert

Angela Merkelová a Ehud Olmert | Foto: AFP

"Ignorováním návrhu evropské "trojky" posunul Teherán krizi do té fáze, kdy Rada bezpečnosti OSN musí uvažovat o sankcích proti Íránu," prohlásila v Berlíně Merkelová. Ta ostře odsoudila právě probíhající teheránskou konferenci zpochybňující holocaust i výroky íránského prezidenta popírající právo Izraele na existenci. "Ukazuje to také, jak nebezpečné situaci židovský stát neustále čelí a pod jakou hrozbou musí žít," myslí si Merkelová.

Podle Olmerta se jasně ukazuje, jak nebezpečný je íránský režim pro západní civilizaci, zvlášť pokud by vlastnil jiné, než konvenční zbraně.

Německá kancléřka podporuje doporučení Baker-Hamiltonovy komise, podle kterého by se do jednání o budoucnosti Iráku měly zapojit všechny státy regionu. Z Íránu a Sýrie ale podle Merkelové přicházejí samé negativní signály a nic nenasvědčuje tomu, že chtějí v oblasti hrát konstruktivní roli.

Schůzka se odehrála v ovzduší rozhovoru Ehuda Olmerta pro stanici Sat.1, v němž izraelský premiér nepřímo potvrdil, že Izrael vlastní jadernou zbraň. Zda se o tématu jednalo i oficiálně na schůzce obou státníků, ani jeden z nich nepřiznal.

Ehuda Olmerta se na objasnění výroku, který v židovském státě vyvolal bouři nevole, zeptali na tiskové konferenci hned dva izraelští kolegové. Odpověď byla pokaždé stejná a sice ta, kterou izraelská vláda opakuje už dlouhá léta: "Izrael nebude první zemí na Blízkém východě, která jadernou zbraň použije."

Olmertovo údajné prozrazení nejstřeženějšího státního tajemství pobouřilo izraelskou opozici. Mimo oficiální rozhovory označil státní tajemník na německém ministerstvu zahraničí Erler výrok předsedy izraelské vlády za "pozoruhodný."

V rozhovorech pro německá média se Ehud Olmert také velmi kriticky vyjádřil ohledně pokračujících německo-íránských obchodních kontaktů. Podle premiéra jsou historické závazky a povinnosti Německa vůči jeho zemi mnohem důležitější než obchodní zájmy a Berlín nemůže na jednu stranu požadovat zastavení íránského jaderného programu a na straně druhé dělat s Teheránem byznys.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme