Podle neoficiálních výsledků vyhrává volby v Íránu ájatolláh Chámeneí

Íránské úřady začaly zveřejňovat první výsledky včerejších parlamentních voleb. Zatím z nich vyplývá, že výrazně posílil tábor podporující nejvyššího vůdce země ájatolláha Chámeneího. Tím, kdo naopak ztrácí, je prezident Mahmúd Ahmadínežád. I když v minulosti působili oba konzervativní politici jako spojenci, teď se největší boje odehrávají právě mezi nimi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alí Chámeneí | Zdroj: ČTK

Podle předběžných výsledků včerejších voleb to vypadá, že 75 procent doposud spočítaných hlasů obsadili lidé, kteří podporují duchovního vůdce země Alího Chámeneího. Rozdělena už je asi polovina mandátů z celkem 296 křesel.

Prozatimní výsledky tak ukazují na porážku současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který čelil kritice ze strany konzervativních povstalců kvůli zaostávající ekonomice země nebo přílišné vstřícnosti vůči Západu.

Přehrát

00:00 / 00:00

První neoficiální výsledky přinesl ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu zvláštní zpravodaj ČRo v Teheránu Břetislav Tureček

Symbolické je, že ve svém vlastním městě ve východním Íránu neuspěla sestra Ahmadínežáda, která také kandidovala.

Ministr vnitra na tiskové konferenci oznámil i dosavadní čísla o volební účasti. K volbám prý přišlo přes 64 procent oprávněných voličů, což je o 9 procent více než při posledních volbách.

Údaje se ale liší podle jednotlivých oblastí. V metropoli Teheránu prý přišlo volit 48 procent, v jedné horské chudé oblasti to bylo údajně až 88 procent lidí.

Pokud jsou údaje pravdivé, nenaplnily se výzvy opozice k bojkotu. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Íránu Břetislava Turečka je současná vláda v těžké situaci. Malá volební účast by byla chápána jako nezdar, při vysoké by byli činitelé naopak obviňováni z falšování údajů.

Oficiální výsledky voleb by měly být známy zítra večer, případně v pondělí. Hlasy se totiž v Íránu sčítají ručně.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme