Podle odhadů vyhrály eurovolby v Německu strany křesťanské unie

Strany křesťanské unie vyhrály podle odhadů televizí ARD a ZDF eurovolby u našich západních sousedů. Katastrofální výsledek z před pěti let zopakovala německá sociální demokracie. Pro ni se vyslovilo jen 21 procent voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

CDU/CSU sice oproti předchozím volbám do Evropského parlamentu zaznamenala šestiprocentní propad. I tak ale druhou SPD porazila o propastných 17 procent.

"Výsledek je pro nás zklamáním, je mnohem horší, než v jaký jsme doufali. To je zcela mimo diskusi. Naštěstí jsme neztratili žádné hlasy směrem doleva," našel na volební katastrofě alespoň něco pozitivního šéf SPD Franz Müntefering.

Za vítěze voleb se považují liberálové, kteří si polepšili na skoro 11 procent. Spokojenost vládne i v táboře CSU, která v Bavorsku získala bezmála polovinu hlasů, což v celoněmeckém součtu znamenalo suverénní překročení pětiprocentní hranice.

Své zástupce v Evropském parlamentu budou mít znovu taky Zelení a postkomunistická Die LINKE. Hlasovat přišlo jen lehce přes 42 procent oprávněných voličů.

Voliči v Česku vybrali své nové europoslance
Až do 14. hodiny můžeme vybírat své budoucí europoslance
Volby do Evropského parlamentu budou pokračovat v sobotu od osmé hodiny
V Česku dnes začínají volby do Evropského parlamentu

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme