Podle pamětí Alana Grenspana byla důvodem útoku na Irák ropa

Legenda amerického finančnictví a dlouholetý šéf americké centrální banky Alan Greenspan spojil válku v Iráku s americkým hladem po ropě. Ve svých pamětech, které dnes ve Spojených státech vycházejí zároveň obvinil prezidenta George Bushe, že v ekonomice opustil Republikánské principy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alan Greenspan | Zdroj: ČTK

V ukázkách z pamětí Alana Greenspana, které se dnes dostávají do amerických knihkupectví, stojí, že prvotním motivem pro vedení současné války v Iráku byla ropa. Toto konstatování otřáslo Bílým domem a tvrzení bývalého šéfa centrální banky musel vyvracet současný ministr obrany Robert Gates.

Alan Greenspan se sám hlásí k Republikánské straně, ale je zklamán tím, že je politicky nepohodlné přiznat, co podle něj každý ví, že invaze do Iráku v roce 2003 byla motivována potřebou zajistit ropné zdroje. Saddám Husajn totiž v té době mohl představovat riziko ohrožení bezpečnosti dodávek ropy.

Spojené státy a Velká Británie ale tvrdili, že cílem invaze bylo zbavit Irák zbraní hromadného ničení a zastavit podporu Saddáma Husajna teroristům.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme