Podle papeže nemusejí mít katolíci mnoho dětí, pokud je to zdraví nebezpečné

Papež František v letadle při návratu z návštěvy Filipín kritizoval mimo jiné ‚ideologickou kolonizaci‘ v rozvojovém světě. Hlavně vnucování představ o kontrole porodnosti nebo o právech homosexuálů. Kromě toho hlava katolické církve upřesnila svou představu odpovědného rodičovství. Katolíci podle papeže nemusejí být ‚jako králíci‘ a mít víc dětí, jestli je to rodičovsky nezodpovědné či zdraví nebezpečné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František na setkání s novináři na palubě letadla cestou z Filipín

Papež František na setkání s novináři na palubě letadla cestou z Filipín | Zdroj: Reuters

Jako příklad nezodpovědnosti uvedl papež případ ženy, která čeká osmé dítě po sedmi císařských řezech. Uvedl, že jí vyčetl, že ‚chce udělat ze sedmi dětí sirotky‘.

Podle papeže existuje mnoho církví schválených způsobů regulujících početí. Zároveň však hájil církevní zákaz umělé antikoncepce a varoval před ‚zákeřnými útoky‘ proti rodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež František cestou z Filipín upřesnil svoji představu o odpovědném rodičovství. Mluvil o tom církevní historik Jaroslav Šebek

„Tento výrok vyvolal pozornost právě proto, že zazněl po návštěvě Filipín, velmi vlivné katolické země. Ta je z papežova pohledu důležitá při diskuzích o rodičovství a rodině na podzimní synodě,“ říká církevní historik Jaroslav Šebek a pokračuje:

„Osobně jsem těmito slovy překvapen nebyl, protože tato témata kontroly rodičovství se objevovala v rámci diskuzí na synodě. I v úvodním dokumentu od kardinála de Castra je výzva, aby se katolíci chovali v těchto otázkách odpovědně, aby brali v úvahu i sociální situaci nebo možnosti dalšího vzdělávání dětí.“

„Papež reagoval v této souvislosti hlavně na to, že na Filipínách je mnoho sirotků, kteří jsou rodiči opuštěni právě proto, že se o ně nemohou starat kvůli finančním problémům,“ vysvětluje Šebek.

Podle něj je papež spontánní a bezprostřední. Nedělá si problém s diplomatickým charakterem svých výrazů. Při cestě na Filipíny v souvislosti se svobodou slova například uvedl, že kdyby někdo urážel jeho matku, dá mu klidně pěstí.

Papež František v Manile s dětmi z Nadace Anak-Tnk, kterou v roce 1998 založil jeden jezuitský kněz na pomoc dětem bez domova a dětem ze slumů | Foto: ČTK/AP

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme