Podle průzkumu Češi neberou přistěhovalce jako hospodářský a kulturní přínos

Češi se ukázali v průzkumu Eurobarometr jako nepříliš naklonění přistěhovalcům. Jen necelá čtvrtina z nás si myslí, že příliv přistěhovalců má pro nás ekonomický a kulturní přínos. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila Evropská komise. Podle nich tvoří imigranti ze třetích států asi čtyři procenta obyvatel zemí unie. Čtyři z deseti Evropanů jsou pro to, aby se podporovalo přistěhovalectví jako jedno z řešení nepříznivého demografického vývoje. Stejně velká skupina občanů unie je ale proti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kořeny potomků afrických přistěhovalců v Argentině jsou často obestřeny tajemstvím. Nejlepší stopou jsou vyprávění, která se v rodině tradují po generace

Kořeny potomků afrických přistěhovalců v Argentině jsou často obestřeny tajemstvím. Nejlepší stopou jsou vyprávění, která se v rodině tradují po generace | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

„Přistěhovalectví bude nadále existovat. Pravděpodobně se v budoucnu ještě zvýší a my musíme využít jeho pozitivní důsledky. Hospodářský přínos, který příliv imigrantů má,“ upozornila eurokomisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová.

Zatímco v unii považuje přistěhovalce za hospodářské a kulturní obohacení 53 procent občanů, v Česku jen necelá čtvrtina.Více naklonění jsou jim i na Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O evropském průzkumu vnímání imigrantů mluvil na Radiožurnálu bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Podobně jako my smýšlí i Kypřané a nejméně pozitivně jsou vůči imigrantům nastavení Lotyši, jen necelá pětina je považuje za přínos pro ekonomiku a kulturní rozmanitost. Naopak největšími příznivci imigrace jsou Švédi, pozitivně se k nim staví přes 80 procent obyvatel země.

U našich sousedů v Polsku považuje imigranty za ekonomické a kulturní dobrodiní dokonce o trochu více lidí, než je celoevropský průměr. V Německu přistěhovalce kladně hodnotí až 63 procent obyvatel. Nadpoloviční většina lidí vidí imigranty jako přínos také ve Francii.

U některých zemí chybí údaje o vydaných povolení k pobytu, například u České republiky a Španělska. Z těch, kteří takové údaje mají, nejvíc pobytových karet loni vydala Itálie, přes 330 000, i v souvislosti s útěky lidí ze severní Afriky v době války v Libyi.

Skoro 200 000 povolení k pobytu vydala Francie, další v pořadí zájmu imigrantů byly Německo a Švédsko. Nejvíce odmítnutých zájemců bylo ve Španělsku, 227 000.

Pavel Novák, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme