Podle prvních odhadů zvítězil ve slovenských volbách Směr

Půlhodiny po uzavření volebních místností zveřejnila pozdě večer televize Markíza první odhady. Podle nich sobotní slovenské parlamentní volby vyhrála opoziční strana Směr-sociální demokracie se ziskem 27,2 procenta hlasů. Na druhém místě pravděpodobně skončila SDKU-DS dosavadního premiéra Mikuláše Dzurindy, která má podle odhadů překvapivých 19 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby na Slovensku | Zdroj: ČTK

Třetí by mohla skončit, a to také také překvapivě, Strana maďarské koalice s 11,8 procenta. Po čtyřech letech by se do parlamentu měla vrátit Slovenská národní strana se ziskem téměř 10 %. KDH a LS-HZDS dostaly podle odhadu po 8, 6 %. První odhady televize Markíza tedy naznačují, že se do 150členného parlamentu dostalo šest subjektů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ĺ. Smatana o prvních odhadech

V mimořádných parlamentních volbách se o hlasy slovenských voličů ucházelo 21 stran. Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 22 hodiny a předběžné výsledky by měla Ústřední volební komise oznámit v neděli dopoledne.

V hlasování, které bylo prvním od vstupu země do Evropské unie a NATO, byl favoritem opoziční Směr-sociální demokracie. Strana pod vedením Roberta Fica se zviditelnila především kritikou ekonomických a sociálních reforem, které zavedla dosavadní vláda premiéra Mikuláše Dzurindy. Volební účast byla v úvodních hodinách překvapivě vysoká, po sobotním poledni stagnovala.

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme