Podle ruské opozice nese Nizozemí spoluzodpovědnost za sebevraždu Dolmatova

Několik desítek ruských aktivistů dnes demonstrovalo před budovami nizozemského zastupitelství v Moskvě a Petrohradu kvůli sebevraždě jednoho z členů ruské opozice Alexandra Dolmatova. Mladý ruský fyzik se zabil v amsterdamském centru pro uprchlíky poté, co mu nizozemské úřady zamítly žádost o azyl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko. Demonstrace v Moskvě

Rusko. Demonstrace v Moskvě | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Část ruské opozice a především přátelé Alexandra Dolmatova jsou přesvědčeni, že právě zamítnutí žádosti o azyl ho dovedlo až k sebevraždě.

Dolmatov uprchl z Ruska v červnu loňského roku poté, co policie podnikla razii v bytě jeho rodičů.

Mladý fyzik pracoval jako konstruktér ve zbrojovce vyrábějící rakety. Terčem vyšetřování se stal kvůli účasti v květnové masové opoziční demonstraci, která skončila srážkami se zásahovými jednotkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu informovala v Odpoledním Radiožurnálu moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Dolmatov odmítal jakoukoli vinu, policie ho podezřívala z údajného násilí vůči speciálním jednotkám.

Obával se ale možného postihu a poukazoval na vyšetřování sedmnácti demonstrantů, kteří jsou v Rusku podle nich souzeni na základě vykonstruovaných obvinění. Někteří z nich jsou ve vazbě a pro mnohé jsou jejich případy symbolem tažení vlády proti opozici.

Část ruské opozice viní nizozemské úřady přinejmenším ze spoluzodpovědnosti. Nizozemské úřady naopak tvrdí, že Dolmatov po sobě zanechal dopis na rozloučenou, ze kterého vyplývá, že zamítnutí azylu nebylo důvodem jeho činu. Dopis úřady odmítly zveřejnit s poukazem na ochranu soukromí.

Opozice ale v Rusku viní v první řadě ruský establishment, jehož praktiky a pronásledování opozice prý vedly Dolmatova k útěku ze země.

Poté, co Dolmatov uprchl do Nizozemí, otevřeně mluvil o tom, jak čelil především psychologickému nátlaku ze strany ruské zpravodajské služby FSB, že byl sledován a byl mu odposloucháván telefon.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme