Podle Sarkozyho musí Irsko referendum o smlouvě EU zopakovat

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je pro nové irské referendum o Lisabonské smlouvě. V Elysejském paláci před poslanci vládního Svazu pro lidové hnutí řekl, že to je jediný možný způsob, jak se dostat ze současné krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Sarkozy se také jednoznačně vyslovil pro zastavení dalšího rozšiřování Unie, dokud nebude Lisabonská smlouva schválena. Už před týdnem naznačil, že bude usilovat o dohodu s irskou vládou, jak dále postupovat.

Dokument 12. června odmítlo přibližně 53 procent irských voličů. Dnes francouzský prezident potvrdil, že jediným řešením bude druhé referendum s tím, že s irskou vládou budou konzultovány některé dílčí ústupky, například počet zástupců v Evropské komisi.

Po úspěchu nově vzniklé Unie pro Středomoří je Sarkozy odhodlán v době francouzského prezidentství Evropské unie udělat všechno pro ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy. Do Irska pojede francouzský prezident v pondělí.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme