Podle švédské rozvědky počet radikálních islamistů v zemi rychle roste

Švédská rozvědka informovala, že počet radikálních islamistů v zemi za posledních sedm let masivně vzrostl. Zatímco v roce 2010 odhadovala Bezpečnostní policie dvě stovky islamistů, v současnosti se podle ní jejich počet pohybuje v řádech tisíců.

Švédsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hluční islamisté | Foto: Štěpán Macháček

Počet radikálních islamistů ve Švédsku výrazně vzrostl. S odkazem na tamní rozvědku o tom informovala agentura AFP. Úřady do evidence započítávají i ty, kdo terorismus financují, nebo se snaží rekrutovat muže do konfliktů na Blízkém východě.

Chtějí zemřít pro džihád. Kdo jsou mladí Evropané, kteří odcházejí bojovat za Islámský stát?

Číst článek

„Nikdy v minulosti jsme nezaznamenali takové množství," uvedl v pátek ředitel Bezpečnostní policie (Säpo) Anders Thornberg, podle kterého se odhady vztahují na islámské radikály ochotné sáhnout k násilí, ale i na ty, kteří financují terorismus či rekrutují bojovníky pro teroristické organizace – především na Blízkém východě. „Nárůst extremismu je výzvou historických rozměrů," dodal.

Nejvíc podezřelých osob žije ve Stockholmu, Göteborgu nebo Malmö. Podle šéfa švédské rozvědky je důvodem většího počtu radikálů hlavně silná propaganda ze strany organizací, jako je takzvaný Islámský stát. Do bojů v Sýrii nebo v Iráku se od roku 2012 zapojilo asi 300 Švédů.

Rozvědka se ale domnívá, že jen malá část islamistů, kteří nemají daleko k násilí, je schopna v zemi skutečně spáchat teroristický útok. Problémem je podle Thornberga nicméně fakt, že plánování atentátu v současnosti nevyžaduje příliš mnoho času ani prostředků. „Dnes, pokud se rozhodnete jednat, tak si koupíte dva nože nebo najmete dodávku a najedete do davu," uvedl ředitel Säpo.

Právě druhý způsob provedení atentátu v dubnu zvolil terorista, který najel ukradeným nákladním vozem do lidí na pěší zóně v centru švédské metropole a pět jich zabil. Policie kvůli útoku zadržela devětatřicetiletého Uzbeka Rachmata Akilova, který se k činu přiznal. Vláda následně oznámila, že zpřísní protiteroristické zákony.

ČRo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme