Podle světových mocností by se měl Írán vzdát obohacování uranu na 20 procent

V iráckém Bagdádu začala napjatě očekávaná jednání mezi zástupci Íránu, světových mocností a Evropské unie. Tématem je samozřejmě íránský jaderný program. Íránští činitelé trvají na tom, že má pouze mírový charakter a že vývoj zbraní hromadného ničení Íránu zakazuje islámské učení. Západ a Izrael však tvrdí, že Íránci tajně směřují k jaderné bombě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o íránském jaderném programu v Bagdádu

Jednání o íránském jaderném programu v Bagdádu | Zdroj: Reuters

Západ prý Íráncům v Bagdádu předložil návrh možného kompromisu, týkající se obohacování uranu. Naznačil to Michael Mann, mluvčí eurounijní ministryně pro zahraniční politiku Catherine Ashtonové, která jednání s Íránci vede.

Íránci si obohacují uran na 3,5 procenta pro svůj reaktor a také na 20 procent pro výzkumný reaktor v Teheránu a pro medicínské účely. Existují ale obavy, že tento 20procentní uran se dá ještě více obohatit k 90 procentům pro vývoj jaderné zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O íránském jaderném programu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Návrh evidentně počítá s tím, že se Íránci zavážou výše obohacený uran na 20 procent buď neobohacovat nebo podrobit nějaké daleko přísnější kontrole. 3,5 procenta budou také pro Američany přijatelná.

Západ za to bude muset nabídnout nějakou technickou pomoc s íránským jaderným programem, například vyráběním palivových článků na Západě. Dá se také očekávat zrušení dosavadních sankcí, které Západ proti Íránu zavádí.

Podle Washingtonu ale právě taková úleva teď nepřipadá v úvahu. Ve stejné chvíli Íránci zcela vylučují zavření podzemní továrny ve Fordou, kterou teprve nedávno spustili a která Západu vadí především.

Izraelský premiér Netanjahu ale minulý týden v Praze prohlásil, že pro jeho zemi je nepřijatelné, aby Írán obohacoval uran na jakoukoli úroveň.

„Je tu teorie, že v tomto bodě hraje Netanjahu jen pověstnou roli zlého policisty a že vlastně i Izraelci musejí racionálně dojít k závěru, že je zcela nepřijatelné a nereálné čekat od Íránců, že by se tohoto bodu jaderného programu úplně vzdali. Izraelci tlačí na západní společenství, aby bylo na Íránce hodně přísné, aby přitvrzovalo sankce, ale sami Izraelci vědí, že to není úplně prosaditelné,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme