Podle švýcarského soudu nemá Česko ani nástupce MUS nárok na odškodné

Česká republika ani společnost Czech Coal Services nemají nárok na finanční kompenzaci z peněz zablokovaných ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné (MUS). Rozhodl o tom soud ve švýcarské Bellinzoně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova švýcarského Federálního trestního soudu v Bellinzoně, kde byl dnes vynesen druhý rozsudek v kauze Mostecké uhelné | Zdroj: ČTK

Bývalí manažeři MUS ukryli na švýcarských účtech více než 14 miliard korun, což je přes 600 milionů švýcarských franků. Už v říjnu soud rozhodl, že Česku vznikla privatizací Mostecké uhelné škoda dvě miliardy korun.

Soud nařídil všem odsouzeným dohromady zaplatit švýcarskému státu přes 715 milionů franků, což je mnohem více, než je na švýcarských účtech v tuto chvíli obstaveno (asi 555 milionů franků), takže bývalí manažeři MUS budou muset ještě doplácet. Předpokládá se totiž, že další fondy mají i mimo jurisdikci švýcarských soudů.

Ani Česká republika ani nástupnická společnost Mostecké uhelné ale v tuto chvíli nemají nárok na náhradu škody. Soudci své rozhodnutí zdůvodnili tím, že počítat konkrétní škodu je nad rámec tohoto řízení, kterého se Česká republika neúčastní. Bylo by to příliš nákladné a zdlouhavé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud v kauze MUS sledoval přímo ve Švýcarsku zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

V rozsudku ale soud český stát označoval za stranu poškozenou a v podstatě ho vyzval k tomu, aby se o peníze přihlásil. Bude ale muset vyčíslit přesnou částku a obhájit ji například v občanskoprávním sporu.

„Rozhodně vítáme toto rozhodnutí švýcarského soudu. Za nejdůležitější považujeme to, že jednoznačně konstatoval, že České republice vznikla dost velká škoda, a zároveň nám ponechal otevřené další cesty, jak s k těmto prostředkům v dalších vstupních řízeních dostat,“ reagoval právník Roman Pečenka, který soud sledoval za ministerstvo financí.

Švýcarská prokurátorka Graziella de Falco je s rozsudkem spokojená, ale zaskočil ji. Očekávala, že Česká republika získá odškodnění za podvodnou privatizaci. Také nástupnická společnost po Mostecké uhelné zatím nedostane nic.

Soud v kauze MUS se týká její privatizace v roce 1999, kdy český stát prodal odsouzeným manažerům skoro polovinu akcií společnosti za 650 milionů korun. Později se ale objevilo podezření, že manažeři peníze na nákup akcií nelegálně vyvedli z MUS a následně byly vyprány ve Švýcarsku, což začala v roce 2005 prošetřovat švýcarská policie. V této souvislosti švýcarské úřady zablokovaly 600 milionů švýcarských franků.

K firmě Czech Coal Services už ale soud tak vstřícný nebyl. Soudce firmu pokáral za to, že přes opakované výzvy nedodala soudu žádnou kalkulaci skutečné škody s odůvodněním. Tudíž senát neměl potřebné podklady pro rozhodnutí.

Soud také řekl, že Czech Coal Services není už ta důlní společnost, kterou byla Mostecká uhelná. Tyto aktivity přešly na jiné dvě firmy a z Czech Coal Services zbyla jen slupka bez zaměstnanců a podnikatelské činnosti.

A protože v ní figurují další dva manažeři Mostecké uhelné, tak se soudce dokonce domnívá, že by stále mohla být pod kontrolou některých odsouzených.

„Pro Českou republiku jako stát je to vlastně dvojí škoda. Jedna, že zatím nedostane peníze za tu domnělou škodu, která byla státu spáchána, a druhá věc, že peníze, které nárokovala společnost Czech Coal Services, by byly zdaněny, to znamená, že tam by stát také dostal peníze," říká ekonomický analytik Miroslav Motejlek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze MUS mluvili ve vysílání Radiožurnálu ekonomický analytik Miroslav Motejlek a Marek Procházka, právník, který Česko v kauze ve Švýcarsku zastupuje

„Takže tyto peníze nedostane a myslím si, že to rozhodnutí je spravedlivé a skutečně Česká republika ani Czech Coal Services si za ty roky, jak se k tomu stavěly, zejména Česká republika, nezaslouží vůbec nic, a podle očekávání by ty peníze měly zůstat ve Švýcarsku,“ dodává.

Rozhodnutí švýcarského soudu nepřekvapilo ani právníka Marka Procházku, který Česko v kauze MUS ve Švýcarsku zastupuje. Procházka je navíc optimistický a myslí si, že teď řízení pro Českou republiku teprve začne.

„Šance získat tyto peníze pro Českou republiku nadále jsou. To, že dnes nebyla přímo daná restituce, se dalo očekávat. Je také zajímavé, že Česká republika je ve stejné pozici jako Czech Coal. Toto rozhodnutí je vlastně jenom začátek dalšího řízení, těch řízení je ještě několik, a lze se přihlásit nejen v civilním řízení, ale ještě jednou také jako restituce k tomuto majetku,“ myslí si advokát.

Česká republika má tak vedle občanskoprávního sporu několik možností. Vrchní státní zastupitelství už například požádalo v rámci mezinárodní spolupráce o zablokování peněz pro potřeby paralelního soudu v Česku, kde je stát přihlášený jako strana poškozená. Konkrétní kroky právníci ještě budou zvažovat. Mají na to pět let.

Odsouzení bývalí manažeři Mostecké uhelné | Foto: Český rozhlas

Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme