Podle tchajwanské armády by země odrazila případný útok Číny

Tchajwan vyhraje válku s Čínou. Oznámilo to vedení tchajwanské armády po počítačové simulaci čínského útoku na ostrov v roce 2012. Tajpej přiznává, že by došlo na tchajwanské straně k velkým ztrátám, po dvou týdnech bojů by prý ale byla invaze odražena. Tchajwan se označuje za samostatný stát, Peking ale ostrov považuje za svou odštěpeneckou provincii a hrozí, že ho připojí i silou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanci vyvíjejí i vlastní stíhačky | Foto: AFP

Podle simulovaného scénáře by se čínská armáda vylodila u západního břehu podporovaná letectvem a raketami. Tajpej ale tvrdí, že by invazi zpozdila protiútokem, kdy by své střely odpálila na čínské základny ve vnitrozemí a využila by vlastní vojenská plavidla. Vzhledem k letecké převaze Číny by však došlo k velkým ztrátám na tchajwanské straně, po dvou týdnech těžkých bojů by ale byl nepřítel poražen.

Tajpej neoznámila, zda by při obraně počítala s pomocí Spojených států, které se k tomu v minulosti smluvně zavázaly. Podle expertů může Čína dosáhnout vojenské převahy v Tchajwanské úžině už v roce 2010 a její výdaje na zbrojení se zvyšují právě kvůli tomu, aby Peking zabránil formálnímu vyhlášení nezávislosti Tchajwanu.

V současnosti už míří na Tchajwan na tisíc čínských střel krátkého a dlouhého doletu, Tajpej naopak posiluje protiraketový systém, ve své výzbroji má francouzská vojenská letadla Mirage 2000, americké F16 a stíhačky vlastní výroby.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme