Podle USA musí Rusko zastavit dodávky zbraní do Íránu

Rusko musí zastavit dodávky zbraní do Íránu a nikdo by tam neměl vyvážet technologie s vojenským využitím. Tento kategorický požadavek oznámil vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí Nicholas Burns. Spojené státy chtějí tímto způsobem donutit Írán k upuštění od svého jaderného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmedínežád | Foto: AFP

"Je načase, aby státy využily svých pák proti Íránu. Považujeme za důležité, aby země jako Rusko zmrazily jakékoli prodeje zbraní, které plánují dodat Íránu," řekl Burns v narážce na chystaný prodej ruských taktických raket země-vzduch Íránu.

"Doufáme, že se tento obchod neuskuteční," dodal Burns. USA považují zákaz prodeje zbraní Teheránu za způsob, jak ho přimět k opuštění jaderného programu, který je podle Západu pláštíkem pro získání jaderné zbraně.

Burns uvedl, že státy musejí vytvářet na Írán tlak jednotlivě i společně na půdě Rady bezpečnosti OSN. Rusko a Čína se však jako držitelé práva veta zdráhají přistoupit na sankce proti Íránu a prosazují diplomatické řešení problému. Moskva odmítla již před lety výzvu USA, aby zastavila spolupráci na výstavbě íránské jaderné elektrárny v Búšehru v hodnotě jedné miliardy dolarů.

Írán oznámil nedávno obnovení prací na obohacování uranu. Podle odborníků však zatím nemá kapacity odstředivek na to, aby vyrobil množství potřebné k výrobě atomové bomby.

Martin Hromádka, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme