Podle Varšavy bude příštím generálním tajemníkem NATO Polák

Polsko muselo na summitu NATO ve Štrasburku spolknout hořkou pilulku. Po neúspěchu se svým kandidátem na generálního tajemníka doufá, že obsadí toto místo za čtyři roky. Ministr zahraničí Radoslaw Sikorski vzdal souboj o tuto pozici. Polský prezident Lech Kaczyński po summitu oznámil, že jako další bude tuto funkci zastávat Polák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

"Příští generální tajemník musí být z nových členských zemí. Je tedy jasné, že musí být z Polska," uvedl Lech Kaczyński. Výrok polského prezidenta ovšem budí řadu nejasností. Polsko není úplně novým členem NATO. Stejně jako Česko a Maďarsko vstoupilo do Aliance před 10 lety. Novými členskými státy se před několika dny staly Albánie a Chorvatsko.

O generálním tajemníkovi NATO také nerozhoduje prezident jediného státu, byť velkého. Na osobě sekretáře Aliance se musejí shodnout všechny členské země.

Proti summitu NATO a válkám demonstrovalo ve Štrasburku přes deset tisíc lidí. Demolovali pohraniční část města a výjimkou nebyly ani střety s policií. Svědectví naleznete v naší fotogalerii.

Po skončení vrcholné schůzky se část jejích účastníků včetně prezidenta USA Baracka Obamy přesunula do Prahy, kde v neděli začne summit Evropská unie - Spojené státy.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme