Podle zahraničních médií je žaloba na Klause sice dramatický, ale symbolický akt

Rozhodnutí Senátu podat ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu zaznamenala i světová média. Jde o dramatický, ale do značné míry symbolický akt, ukazující hluboký rozpor, který euroskeptický vůdce v české společnosti vyvolal, napsala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Článek o žalobě na Klause pro velezradu na zpravodajském portálu BBC | Foto: Repro: Český rozhlas

Připomněla také, že odcházejícímu prezidentovi v nejhorším případě hrozí ztráta kanceláře, prezidentské penze a práva ucházet se v budoucnu o nejvyšší úřad.

Reuters také napsal, že Klaus mnoho Čechů rozhněval svou amnestií, která ukončila stíhání hospodářských trestných činů. Korupce a podvody už přitom podle agentury roky představují hlavní témata politických debat v zemi.

Ruská agentura ITAR-TASS také dodává Klausovo otálení při jmenování soudců. Tím prezident vážně ohrozil činnost Ústavního soudu. Agentura AFP zase mimo jiné citovala slova Jiřího Pospíšila z ODS, že vyhrálo politické hledisko nad odborným názorem.

Senát schválil ústavní žalobu na Klause pro velezradu. Hlavně kvůli amnestii

Číst článek

Komentátor BBC Rob Cameron poznamenává, že jelikož už Klaus v úřadu končí, je žaloba spíše symbolická, ale může zdramatizovat konec jeho prezidentství.

Zdenka Turková, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme