Podpis přístupové smlouvy EU pohledem ruského tisku

Evropská Unie pohledem Rusů, údajná spolupráce britských policistů s protestantskými teroristy v Severním Irsku a zahraniční politika Francie - to jsou hlavní témata přehledu pátečních zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Středeční bombastická ceremonie před Akropolí, při níž se podepisovala přístupová smlouva o připojení deseti nových členských zemí, měla svůj účel, píše ruský Trud. Evropská Unie byla na setkání v Athénách rozdělena. Kandidátské státy Střední a Východní Evropy přišly s výrazně proamerickým postojem. Ekonomická situace ve světě ale snad Unii nakonec sjednotí. Evropské společenství se stane silným a nezávislým geopolitickým hráčem, protipólem Spojených Států. Silná Evropa snad pohřbí americký monopolismus, doufá ruský list Trud.

Komentátor ukrajinského listu Den si myslí, že přijetí kandidátských zemí má pro Evropskou Unii i jiný účel. Obrousit hrany nepřátelským klikám v Unii. Na jedné straně stojí takzvaný transatlantický blok, na druhé pak jeho odpůrci, francouzsko-německá osa. Podle Dnu zčeří přijetí zkalené vody.

Titulním stránkám britských novin dominuje včera předložená zpráva náčelníka londýnské policie sira Johna Stevense. Týká se tajné spolupráce příslušníků severoirské policie a zpravodajských služeb s protestantskou bojůvkou Ulsterské obranné sdružení - UDA - při vraždách katolíků v provincii ve druhé polovině 80. let. Pokračuje náš spolupracovník v Londýně Milan Kocourek.

Deník International Herald Tribune si všímá skutečnosti, že má po vítězné válce protisaddámovské koalice v Iráku Francie problémy se zahraniční politikou. Kdyby svět poslouchal francouzského sýčka, Saddám by byl ještě u moci. Francie se staví do role jediného protivníka hypervelmoci - USA.

Možná je v tom i trochu kalkulace. Ve Francii žije přes deset procent muslimů. S těmi si to vláda nechce rozházet. Jisté je, že Británie za svou velkou podporu USA získá malé výhody. Ale Francie se za svůj protiirácký křik může dočkat velkých sankcí, myslí si International Herald Tribune.

Podobně jako Česká republika se i naši východní sousedé stále potýkají s romskou otázkou. Situaci popisuje slovenský deník Sme. Bratislavská vláda často zdůrazňuje, že není důvod, aby občané země žádali o azyl v Západní Evropě. Dosadíme-li ale za slovo občané Romy, vidíme i rub věci.

Někteří Romové ze Slovenska skutečně utíkají kvůli hmotnému užitku. V tom ohledu může mít pan Dzurinda a spol. čisté svědomí. Jenže slovenská vláda není imigrační úředník, který vstup zamítne a hotovo. Když Romové tvrdí, že se na Slovensku necítí bezpečně, je třeba je respektovat. A také situaci řešit, kritizuje postoj slovenské vlády deník Sme.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme