Podpora Blaira, aby se ujal funkce emisara pro Blízký východ, není stoprocentní

Jmenování odcházejícího britského premiéra Tonyho Blaira emisarem mezinárodního společenství pro Blízký východ se dnes nečekaně zdramatizovalo. Zástupci blízkovýchodního kvartetu se v Jeruzalémě na nominaci neshodli kvůli výhradám Moskvy. Kromě Ruska tvoří kvartet ještě OSN, Spojené státy a Evropská unie a uskupení se snaží hrát roli garanta mírového procesu mezi Izraelem a Palestinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Diplomaté se měli původně zabývat především situací v palestinském pásmu Gazy, odkud hnutí Hamás vytlačilo vládní struktury. Hlavním tématem dnešních tříhodinových rozhovorů se však nakonec stala právě Blairova nominace. Britský premiér zítra opouští Downing street 10 a týž den by měl převzít novou roli.

Renomovaný londýnský analytik Abd al-Bárí Atván upozornil, že Blair může v arabském světě poškodit reputaci kvartetu, neboť stál stejně jako americký prezident Bush za nepravdivým zdůvodňováním války proti Iráku. Podle diplomatických zdrojů měla výhrady vůči Blairovi Moskva a údajně i zahraniční šéf Evropské unie Javier Solana, který se prý obává, že ho britský politik odsune do ústraní.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme