První krok k členství Ukrajiny v NATO je vítězství ve válce, řekl Stoltenberg. Aliance bude mít plán podpory

Severoatlantická aliance začne pracovat na plánu víceleté podpory Ukrajiny, v jejímž arzenálu by měly vybavení ze sovětské éry nahradit moderní zbraně. Před dvoudenním zasedáním ministrů zahraničí členských zemí to v pondělí prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Spojenci nyní podle něho začínají posílat Kyjevu tanky a další těžkou techniku, která umožní dobýt zpět další území okupovaná Ruskem.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoltenberg na konferenci v Bruselu

Aliance zatím nezaznamenala žádné změny v jaderném chování Ruska, které chce rozmístit taktické nukleární zbraně v Bělorusku, řekl Stoltenberg | Zdroj: Reuters

Aliance zatím nezaznamenala žádné změny v jaderném chování Ruska, které chce rozmístit taktické nukleární zbraně v Bělorusku, řekl rovněž Stoltenberg.

Ministři by podle šéfa Aliance měli schválit zahájení přípravy víceletého plánu, který by měl mimo jiné pomoci Kyjevu předejít další agresi po konci války, která trvá už více než 13 měsíců. Kdy a s jakým výsledkem válka skončí, je podle Stoltenberga stále nejisté, stejně jako tempo sbližování NATO s Ukrajinou, které by mělo vyvrcholit jejím přijetím do aliance.

Jak se Rusko postaví k přijetí Finska do NATO? Bude vyhrožovat, ale jsou to jen slova, míní analytik

Číst článek

„První krok k jakémukoli možnému členství Ukrajiny je to, že uspěje v této válce,“ prohlásil v pondělí Stoltenberg.

Alianční země musí podle něj dále dodávat Kyjevu zbraně a podporovat jej až do konce konfliktu, aby se mohl úspěšně bránit a dobýt zpět okupovaná území.

Bojové letouny Ukrajině

Vedle tanků míří na Ukrajinu protiletecké systémy, Slovensko a Polsko tam jako první země doručily bojové letouny, konkrétně stíhačky MiG–29. Ministři se během bruselského zasedání, které začne v úterý, budou se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou bavit o dalších aktuálních potřebách Kyjeva.

Ukrajina dosud dostala zbraně a vojenské vybavení za 65 miliard eur (1,52 bilionu korun).

Ruské výhrůžky Švédsku pro případ vstupu do NATO vyvolaly ve Skandinávii vlnu nevole

Číst článek

Aliance nezvažuje žádnou aktivaci svého jaderného arzenálu, neboť nezaznamenala žádné změny na ruské straně, uvedl Stolteneberg. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že Moskva v létě umístí jaderné zbraně kratšího doletu do Běloruska.

Ministři budou podle Stoltenberga jednat také o postoji aliance vůči Číně, která patří k hlavním ruským spojencům, dosud však nesáhla k přímým dodávkám zbraní Moskvě. Situaci v indo–pacifickém regionu, kde si Peking nárokuje stále silnější postavení, projednají s partnery z Austrálie, Japonska, Koreje a Nového Zélandu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme