Podporu odsouzeným Pussy Riot vyjadřovali lidé po celém světě, včetně Česka

Za tři odsouzené členky ruské punkové skupiny Pussy Riot se postavili jejich příznivci v různých zemích světa. Vyjadřovali solidaritu se zpěvačkami, které soud poslal na dva roky do vězení za výtržnictví. Dopustily se ho zpěvem prostestní modlitby proti Vladimíru Putinovi v moskevském chrámu Krista Spasitele. Petice solidarity s odsouzenými ženami se podepisovaly i v Plzni a v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na podporu Pussy Riot v Kyjevě | Foto: Reuters

Na podporu odsouzených zpěvaček se v různých koutech světa sešli jejich příznivci a odehrály se i protestní happeningy.

Nejradikálnější formu podpory zvolily členky ukrajinské organizace bojující za práva žen Femen, které jsou známé tím, že protestují proti zneužívání žen k prostituci nebo sexuální turistice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o protestních shromážděních na podporu Pussy Riot přiblížil reportér Radiožurnálu Pavel Novák.

Jedna z aktivistek organizace vzala motorovou pilu a pokácela obří dřevěný kříž se sochou Ježíše Krista. Jde o čtyřmetrový památník vztyčený na kopci nad centrem Kyjeva. Připomíná dobu stalinistických represí a také hladomoru v roce 1930. Aktivistka už byla obviněna z vandalství.

K podpoře odsouzených zpěvaček se přidala i další města. Shromáždění několika stovek lidí se odehrálo například v New Yorku. U hotelu Ace se četly dopisy, básně a projevy členek Pussy Riot před soudem. Podobné shromáždění se konalo také v San Francisku.

Ve Vídni zase dali příznivci Pussy Riot fotografie odsouzených žen do pravoslavného kostela svatého Mikuláše.

Dva roky vězení, zní verdikt soudu pro členky Pussy Riot za výtržnictví v chrámu

Číst článek

V Helsinkách se svlékly tři dívky do půl těla a na prsou měly nápis ‘Osvoboďte Pussy Riot‘. V Sofii bulharští aktivisté navlékli sochám na památníku Rudé armády barevné kukly, jaké měly Pussy Riot, a fotky poslali na ruskou ambasádu.

Sympatizanti odsouzených zpěvaček se sešli také v Madridu či Barceloně. Před tamní katedrálu Sagrada familia přišli zejména mladí punkeři. Španělská pobočka Amnesty International a další aktivisté zase zorganizovali podpisovou akci. Petici podepsalo přes 40 tisíc Španělů.

Protesty v Česku

Dvouletý trest nad členkami skupiny Pussy Riot vyvolal odpor i v Česku. Rozsudek kritizuje jak ministerstvo zahraničí, tak opoziční ČSSD. Petici na podporu zpěvaček podepisovali lidé v Plzni nebo v Praze na Václavském náměstí.

„Tady jde především o vyjádření nějaké podpory, solidarity k tomu, co se stalo. V petici je vyjádření nás občanů k tomu co se děje, k tomu procesu, jaký máme na to názor. Bude se to pak předávat přímo ruskému konzulovi,“ přiblížil Petr Kubeška z iniciativy Free Pussy Riot Czech.

„Nechápu celý proces, kde jsou zavřené v klecích. Jak je možné, že za dvě minuty vystoupení v kostele, ač to znesvětilo a třeba pobouřilo věřící, dělat kolem toho takový humbuk. Je to nepochopitelné a nelíbí se mi to, a myslím, že je málo lidí, kterým se to líbit může,“ dodal.

Happening na podporu punkerek ze skupiny Pussy Riot na Václavském náměstí v Praze | Foto: ČTK

Jeden z organizátorů plzeňské akce na podporu Pussy Riot, Roman Černík z občanského sdružení Johan, ve Stalo se dnes připomněl, že v Plzni začali sbírat podpisy už včera.

„Probíhá tady festival umění Živá ulice, takže se k tomu přihlásili jak umělci, tak i diváci. Petici organizuje Amnesty International, včera jsme nasbírali přes stovku podpisů a dneska to bylo ještě víc a budeme pokračovat. Lidé se mohou přihlásit i přes internet,“ přiblížil.

Petici a také otevřený dopis vyjadřující nesouhlas s rozsudkem pak chtějí adresovat ruskému ambasadorovi v Praze a také prokurátorovi, který Pussy Riot soudil.

Dvouleté vězení za punkovou mši v moskevském chrámu ostře kritizují také lidé z české hudební scény. Za dívky se postavila například skupina Plastic People, kdysi stíhaná komunistickým režimem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes byli Zástupce české pravoslavné církve u moskevského patriarchátu, otec Alexej, a Roman Černík ze sdružení Johan.

Podle hudebního producenta Romka Hanzlíka připomíná soud s Pussy Riot politicky motivované procesy v Československu v období normalizace.

„Je naprosto zřetelné, že vláda nebo Putin se snaží zastrašit opozici. A samotná rétorika toho rozsudku, jako narušení veřejného pořádku, je jako ze 70. a 80. let, jakou používal komunistický režim v tehdejším Československu,“ řekl.

Odsouzeným muzikantkám chtějí pořadatelé věnovat také hudební festival v Mikulově koncem srpna. Navážou tak na květnový koncert v Praze s názvem Už zase zavírají muzikanty.

Pavel Novák, Eva Rajlichová, Jan Richter, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme