Podporu odsouzeným Pussy Riot vyjadřovali lidé po celém světě, včetně Česka

Za tři odsouzené členky ruské punkové skupiny Pussy Riot se postavili jejich příznivci v různých zemích světa. Vyjadřovali solidaritu se zpěvačkami, které soud poslal na dva roky do vězení za výtržnictví. Dopustily se ho zpěvem prostestní modlitby proti Vladimíru Putinovi v moskevském chrámu Krista Spasitele. Petice solidarity s odsouzenými ženami se podepisovaly i v Plzni a v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na podporu Pussy Riot v Kyjevě

Protesty na podporu Pussy Riot v Kyjevě | Zdroj: Reuters

Na podporu odsouzených zpěvaček se v různých koutech světa sešli jejich příznivci a odehrály se i protestní happeningy.

Nejradikálnější formu podpory zvolily členky ukrajinské organizace bojující za práva žen Femen, které jsou známé tím, že protestují proti zneužívání žen k prostituci nebo sexuální turistice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o protestních shromážděních na podporu Pussy Riot přiblížil reportér Radiožurnálu Pavel Novák.

Jedna z aktivistek organizace vzala motorovou pilu a pokácela obří dřevěný kříž se sochou Ježíše Krista. Jde o čtyřmetrový památník vztyčený na kopci nad centrem Kyjeva. Připomíná dobu stalinistických represí a také hladomoru v roce 1930. Aktivistka už byla obviněna z vandalství.

K podpoře odsouzených zpěvaček se přidala i další města. Shromáždění několika stovek lidí se odehrálo například v New Yorku. U hotelu Ace se četly dopisy, básně a projevy členek Pussy Riot před soudem. Podobné shromáždění se konalo také v San Francisku.

Ve Vídni zase dali příznivci Pussy Riot fotografie odsouzených žen do pravoslavného kostela svatého Mikuláše.

Dva roky vězení, zní verdikt soudu pro členky Pussy Riot za výtržnictví v chrámu

Číst článek

V Helsinkách se svlékly tři dívky do půl těla a na prsou měly nápis ‘Osvoboďte Pussy Riot‘. V Sofii bulharští aktivisté navlékli sochám na památníku Rudé armády barevné kukly, jaké měly Pussy Riot, a fotky poslali na ruskou ambasádu.

Sympatizanti odsouzených zpěvaček se sešli také v Madridu či Barceloně. Před tamní katedrálu Sagrada familia přišli zejména mladí punkeři. Španělská pobočka Amnesty International a další aktivisté zase zorganizovali podpisovou akci. Petici podepsalo přes 40 tisíc Španělů.

Protesty v Česku

Dvouletý trest nad členkami skupiny Pussy Riot vyvolal odpor i v Česku. Rozsudek kritizuje jak ministerstvo zahraničí, tak opoziční ČSSD. Petici na podporu zpěvaček podepisovali lidé v Plzni nebo v Praze na Václavském náměstí.

„Tady jde především o vyjádření nějaké podpory, solidarity k tomu, co se stalo. V petici je vyjádření nás občanů k tomu co se děje, k tomu procesu, jaký máme na to názor. Bude se to pak předávat přímo ruskému konzulovi,“ přiblížil Petr Kubeška z iniciativy Free Pussy Riot Czech.

„Nechápu celý proces, kde jsou zavřené v klecích. Jak je možné, že za dvě minuty vystoupení v kostele, ač to znesvětilo a třeba pobouřilo věřící, dělat kolem toho takový humbuk. Je to nepochopitelné a nelíbí se mi to, a myslím, že je málo lidí, kterým se to líbit může,“ dodal.

Happening na podporu punkerek ze skupiny Pussy Riot na Václavském náměstí v Praze | Foto: ČTK

Jeden z organizátorů plzeňské akce na podporu Pussy Riot, Roman Černík z občanského sdružení Johan, ve Stalo se dnes připomněl, že v Plzni začali sbírat podpisy už včera.

„Probíhá tady festival umění Živá ulice, takže se k tomu přihlásili jak umělci, tak i diváci. Petici organizuje Amnesty International, včera jsme nasbírali přes stovku podpisů a dneska to bylo ještě víc a budeme pokračovat. Lidé se mohou přihlásit i přes internet,“ přiblížil.

Petici a také otevřený dopis vyjadřující nesouhlas s rozsudkem pak chtějí adresovat ruskému ambasadorovi v Praze a také prokurátorovi, který Pussy Riot soudil.

Dvouleté vězení za punkovou mši v moskevském chrámu ostře kritizují také lidé z české hudební scény. Za dívky se postavila například skupina Plastic People, kdysi stíhaná komunistickým režimem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes byli Zástupce české pravoslavné církve u moskevského patriarchátu, otec Alexej, a Roman Černík ze sdružení Johan.

Podle hudebního producenta Romka Hanzlíka připomíná soud s Pussy Riot politicky motivované procesy v Československu v období normalizace.

„Je naprosto zřetelné, že vláda nebo Putin se snaží zastrašit opozici. A samotná rétorika toho rozsudku, jako narušení veřejného pořádku, je jako ze 70. a 80. let, jakou používal komunistický režim v tehdejším Československu,“ řekl.

Odsouzeným muzikantkám chtějí pořadatelé věnovat také hudební festival v Mikulově koncem srpna. Navážou tak na květnový koncert v Praze s názvem Už zase zavírají muzikanty.

Pavel Novák, Eva Rajlichová, Jan Richter, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme