Podzemí indického chrámu vydalo obří poklad. Začíná jeho inventura

Indické úřady se brzy přesvědčí o tom, jak provést inventuru pokladu nesmírné ceny. Soupis obřího pokladu skrytého ve starém hinduistickém chrámu na jihu země právě začal. Předokládá se, že jeho inventura bude trvat i několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hinduistický chrám Tiruvanantapuram v centru rušného jihoindického města Kérala, v jehož podzemí byl nalezen obří poklad | Zdroj: Reuters

Tajné podzemní komory indického chrámu, objevené v loňském roce, jsou plné drahých kamenů, zlata a stříbra. Jejich cena se odhaduje na dvacet miliard dolarů, tedy asi 360 miliard korun.

Neobyčejná inventura bude trvat zřejmě několik měsíců. Odborníci budou muset sečíst a zdokumentovat všechny starobylé šperky, drahé kameny, zlato a stříbro, které ukrývalo po staletí pět podzemních pokladnic ležících pod hinduistickým chrámem Tiruvanantapuram v centru rušného jihoindického města Kérala.

Chrám je dnes jedním z nejvíce střežených objektů Indie. Kdo a proč tam poklad nesmírné ceny ve sklepních prostorách svatyně uložil, se neví. Nárok na něj si nedělají ani potomci někdejší vládnoucí dynastie. Poklad je podle nich majetkem chrámu a jeho božstva.

Nález nedozírné ceny vyvolal diskusi o tom, jak s nálezem naložit. Zatímco představitelé místní hinduistické komunity chtějí investovat do přestavby chrámu, řada intelektuálů je přesvědčena, že užitek z pokladu by měla mít širší veřejnost, z nichž velká část žije pod hranicemi chudoby.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme