Podzemní pevnost Tora Bora stále nebyla dobyta

Na tuto oblast ve východním Afghánistánu celý den útočily protitalibanské jednotky za intenzivní podpory amerických bombardérů. Asi stovka arabských ozbrojenců Al-Káidy byla afghánskými oddíly obklíčena na jednom horském hřebenu. Další stovky ozbrojenců byly vytlačeny na jih směrem k pákistánské hranici. V oblasti se zároveň zvyšuje přítomnost příslušníků amerických zvláštních jednotek, které mají za úkol najít teroristu bin Ládina. Nad místem jeho úkrytu ale stále visí otazník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják protitalibanské aliance

voják protitalibanské aliance | Zdroj: ČTK

Televize CNN a agentura Reuters s odvoláním na vojenské zdroje uvádějí, že Ládin je obklíčen americkými a protitalibanskými jednotkami v podzemním komplexu Tora Bora. Americká vláda má údajně k dispozici dědičnou informaci DNA. Podle ní by bylo možné identifikovat bin Ládina v případě, že by padl. Televize ABC dále uvedla, že vzorky nezbytné ke stanovení DNA Američané získali od bin Ládinovy rodiny.

Naopak Afghánská islámská agentura tvrdí, že se Usáma bin Ládin v oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu už údajně nenachází a přesunul se na neznámé místo.

U Tory Bory je i naše spolupracovnice z agentury Epicentrum Petra Procházková. Ta se nachází na předních pozicích vojsk Severní aliance na místech pouze několik set metrů vzdálených od míst, kde se ukrývají poslední zbytky bojovníků organizace Al-Káida. Jak hlásí, v podvečer skončilo bombardování amerických letadel a ustala i těžká střelba z tanků, kterou proti pozicím Al-Káidy vedly pozemní jednotky Severní aliance. "Takže je tady více méně klid. Jak dlouho ale vydrží, to nikdo neví. Situace bojovníků Al-Káidy vypadá poměrně beznadějně, ale existují ještě jisté únikové cesty, jak nám prozradili místní velitelé, kterými by se malé skupinky mohly dostat k pákistánské hranici a nakonec ji překročit".

Několik set silně ozbrojených příslušníků americké námořní pěchoty v pátek ráno obsadilo letiště v jihoafghánském Kandaháru. Kromě toho, že letiště poslouží jako nová základna pro americké vojenské stroje, usnadní také humanitární operace v Afghánistánu. Podle informací agentur vojáci nenarazili na žádný odpor. Kandahár sloužil jako hlavní sídlo Talibanu a opozice se ho zmocnila před týdnem. Američané chtějí letiště předat zpět afghánským úřadům.

Vůdci protitalibánských jednotek se chystají propustit na svobodu 106 Pákistánců bojujících na straně Al-Káidy. V noci to oznámil jeden z hlavních velitelů jednotek bojujících proti hrstce zbývajících členů Al-Káidy v horské oblasti Tora Bora. To se ale může stát vážným sporem mezi afghánským vedením a Američany.

Spojené státy trvají na tom, aby všichni členové Al-Káidy, pokud přežijí silné bombardování i pozemní útok, stanuli před soudem. Paštúnští vůdci naopak tvrdí, že řada bojovníků z Pákistánu se prostě spletla a chtěla jen pomoci afghánskému lidu v jeho osvobozeneckém boji. Tito lidé prý nemají s teroristy nic společného a podle afghánských tradic jim musí být odpuštěno, protože byli vedeni dobrým úmyslem. Propouštění zajatých členů hnutí Taliban a Al-Káidy je stále častějším jevem a nikdo nemůže prověřit, zda mezi těmi, kterým je odpouštěno, nejsou i členové teroristických skupin.

Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme