Britský soud zamítl žádost aktivistky. Pohlaví na pasech se bude uvádět dál

Britská justice v pátek odmítla přistoupit na návrh zavést cestovní pasy, v nichž by nebylo uvedeno pohlaví držitele, pokud si to dotyčný sám nepřeje, nebo si v této otázce není jistý, informovala organizace Thomson Reuters Foundation.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský pas, cestovní doklad (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Chris Fleming | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0)

Soudce Jeremy Baker se odmítl zabývat případem transgenderové aktivistky Christie Elanové-Caneové, která se narodila jako žena, ale která se sama považuje za bezpohlavní a požaduje, aby to bylo zdůrazněno i v jejích oficiálních dokumentech. 

V zemi, kde neexistují občanské průkazy, se tak jako běžný doklad totožnosti používá například pas.

Soudce Baker upozornil, že dosavadní praxe je zákonná a že záleží na britských úřadech, zda se rozhodnou ji změnit. 

Britské ministerstvo vnitra požádalo soud, aby požadavek Elanové-Caneové zamítl s poukazem na to, že změna pravidel by vedla k neúměrným dodatečným administrativním nákladům a dalším praktickým potížím.

V jiných zemích ale takto úřady na tuto otázku nepohlížejí. Pasy bez určení pohlaví, kdy stačí příslušné místo jednoduše neoznačovat písmenem, umožňují nejen liberální země jako Austrálie, Dánsko, Kanada, Německo či Nový Zéland, ale i konzervativnější státy jako Irsko či Malta, ale dokonce i Indie, Nepál a Pákistán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme