Pohled z židovských osad v pásmu Gazy

Židovské osady v pásmu Gazy jsou po rozhodnutí izraelského premiéra Ariela Šarona uzavřenou vojenskou oblastí. Nesmí do nich izraelští občané z dalších izraelského území. Jak vypadá život v osadách jen málo přes třicet dnů před jejich jejich vyklízením? Přímo na místě ve skupině osad Guš Katíf natáčel náš zpravodaj Jaromír Janev.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chanukový svícen

chanukový svícen | Foto: Archiv

Mluvil jsem s lidmi v osadách Neve Dkalim, Morag, Nar Og a nikdo z těch, se kterými jsem mluvil, nechce odejít. Na otázku, jestli bude vyklizování židovských osad znamenat jejich skutečný konec, osmnáctiletý Šimon, který většinu života prožil tady, pro Český rozhlas řekl: "Já nevím. Já nepůjdu pryč. Tedy věřím tomu. Ale jestli bude Bůh chtít."

Dva malí osadničtí kluci mi na dotaz, jestli se přestěhují nebo zůstanou v Guš Katífu, odpověděli jasně. "Guš Katíf." Další mladík, Devatenáctiletý Eliahu o stahování z pásma Gazy řekl: "Není to dobré."

Nedivím se jim, je tady doslova a do písmene ráj. Domy a domky utopené v zeleni stromů. Od většiny palestinských domků je odlišuje především červená tašková střecha jak ji známe od nás, tvar domů a také perfektní upravenost. Všude je čisto a pořádek. U domů bývají zahrádky. Židovští osadníci z toho tady udělali ráj na zemi Pláže v této části pásma Gazy patři k vůbec nejkrásnějším na pobřeží Středozemního moře.

V každé vesnici mají osadníci vybudované kulturní středisko, kde také sídlí kanceláře vedení obce. Nedaleko jsou ale obrněné transportéry a tanky, které ozbrojence odstrašují. A poskytují osadníkům ochranu. 3000 vojáků tady chrání 4,500 osadníků. Byl jsem v osadách jen den před tím, než byl přístup do nich uzavřen. Bylo jsem svědkem toho, jak policisté za asistence armády eskortovali z osad mimo pásma Gazy pravicové radikály z izraelského území, kteří protestovali proti odchodu.

Po uzavření přístupu zase protestovaly desítky osadníků proti tomuto kroku a dokonce došlo k násilnému střetu s policisty. Velká většina osadníků je zatím proti odchodu z osad. Všude panuje napětí. V osadách Guš Katíf vlají všude oranžové vlajky hned vedle izraelských. Na autech osadníků vlají oranžové stužky, protože oranžová barva je symbolem protestu proti stahování z pásma Gazy.

Izraelský premiér Ariel Šaron je muž s nevšední odvahou. Celý svůj život podporoval osadnictví. Dnes je politikem, který vede likvidaci osad v pásmu Gazy, stejně jako kdysi vedl odchod Izraele ze Sinajského poloostrova. Nelze se neobdivovat vůli a nasazení muže, který podle svých slov pochopil, že je potřeba z pásma Gazy odejít a podpořit zejména zachování osad na Západním břehu Jordánu, tedy jak říkají Izraelci v Judey a Samaří.

Upřímně řečeno se bojím toho, co se všechno může při stahování z pásma Gazy stát. Jde o naprosto ojedinělou operaci v moderních dějinách světa. A zatím se zdá, že bude velmi bolestná, a to i přesto, že osadníci dostanou velmi štědré náhrady za svůj majetek. Ne všechno se totiž dá nahradit penězi. A tito lidé jsou přesvědčení, že patří sem.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme