Pohlednice z makedonského Ohridu

Jezero Ohrid v Bývalé jugoslávské republice Makedonii je prý kouzelné a téměř zázračné. Právě tam dnes skončil 15. summit zemí střední, východní a jižní Evropy. Balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev představí toto zákoutí přímo z místa trochu jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohridské jezero | Zdroj: ČTK

Město Ohrid jakoby obepíná část Ohridského jezera, dokonce i jeho centrum. Je stále živé a připomíná spíš přímořské lázeňské středisko. Asi je to tím, že jak je venku hezky, jsou tady lidé veselí a usmívají se. U stánků se pečou místní lidové speciality, jako kebabčata nebo karbanátky se zrnky kukuřice, klobásy, nebo ryby. A lodě na břehu jezera, vlastně jen desítky metrů od centra města, tento obraz doplňují. V těchto dnech jsou ještě některé okolní zalesněné vrcholky hor pokryté sněhem.

Město Ohrid sehrálo velkou roli v historii Makedonie, což dokládá například i pomník Cyrila a Metoděje, kteří byli uznávanými učiteli nejen u nás, na našem území, ale dlouho předtím právě tady. Mám pocit, že místním obyvatelům nedokáže nic zkazit náladu, ale přeci jen jim trochu vadí všechna ta přísná bezpečnostní opatření, jak mi říká místní rodák Blagojče.

"Není pro nás dobré, že summit je o svátcích prvního a druhého května. Nemůžeš se pořádně dostat do centra, všechny silnice jsou blokované, soukromým autem čekáš půlhodinu, hodinu, dvě, než tě pustí. Jinak je to dobré pro Makedonii, jen ten termín je pro nás vybraný nešťastně."

Všichni účastníci summitu, hlavy států, šli z jednoho jednání do druhého. I český prezident Václav Klaus ale pozorně vnímal prostředí. "To, že Ohrid, to jezero a okolí tady je krásné, to člověk tak tušil, slyšel o tom. Ale míra té krásy přesahuje veškerá očekávání myslím každého z nás. Já bych doporučoval všem českým turistům, aby se sem skutečně přijeli podívat. Jestli má někdo pocit, že jsou krásné Lago Maggiore, nebo Lavri Como, nebo Ženevské jezero, nebo Lac D´Agnessi ve Francii, tak já musím říci, že to je tady minimálně stejně krásné."

Makedonci, pokud se nezlobí, což prý je málokdy, jsou velmi příjemní a pohostinní lidé. A těší se na vás.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme