Čerpací stanice v Číně se potýkají s nedostatkem paliva, nafta je na příděl

Čerpací stanice v Číně se potýkají s nedostatkem paliva, kvůli rostoucím cenám a pomalejším dodávkám mají problémy zejména řidiči nákladních aut, kteří často čekají na naftu dlouhé dny. Napsal o tom dnes server BBC. Na sociální síti Weibo se množí zprávy o tom, že na mnoha místech je nafta na příděl a nákladní auta nesmějí natankovat celou nádrž.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Objel jsem několik benzínek a nafta tam není.“ ilustrační foto | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Řidič z města Š'-ťia-čuang v provincii Che-pej ekonomickému serveru Caixin řekl, že tamní čerpací stanice povolují natankovat nanejvýš 100 litrů nafty najednou, tedy zhruba desetinu nádrže. Na jiných místech jsou podle BBC omezení ještě přísnější a smí se tankovat jen 25 litrů paliva.

„Objel jsem několik benzínek a nafta tam není. Ceny porostou a velká nákladní auta určená pro zásobování nebudou moci dotankovat,“ uvedl jeden z uživatelů sítě Weibo.

Podle Mattie Bekinkové z organizace The Economist Intelligence Unit (EIU) se nedostatek nafty projeví zejména v dálkové dopravě a může se dotknout přepravy zboží za hranice Číny.

Čína se v posledních týdnech potýká i s nedostatkem elektřiny a výpadky proudu zasáhly miliony domácností. Poptávka po energii se nyní zvyšuje díky oživování ekonomiky po pandemii, a Peking proto nařídil uhelným dolům, aby zvýšily těžbu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme