Pohraniční průmyslová zóna Kesong přináší výhody Severní i Jižní Koreji

Pchjongjang a Soul obnovily jednání o znovuotevření průmyslové zóny Kesong v Severní Koreji. Přestalo se tam pracovat v dubnu, když mezi oběma Korejemi vzrostlo napětí po severokorejském jaderném testu. Projekt průmyslové zóny je přitom výhodný pro obě strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslová zóna v severokorejském Kesongu, kde společně pracují lidé z Jižní i Severní Koreje | Foto: Reuters

Kesong těží z kombinace levné severokorejské práce s jihokorejským know-how a kapitálem. V průmyslové zóně se nachází více než 123 společných podniků, které zaměstnávaly na 53 tisíc Severokorejců.

V dubnu se na Pchjongjang kvůli testům raket snesla vlna kritiky, kromě OSN jeho počínání odsoudil i tradiční spojenec Čína. Severní Korea se proto začala vymezovat vůči světu a dokazovat, že je státem, se kterým je třeba počítat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák sleduje dění okolo průmyslové zóny Kesong

Jedním z kroků, které tehdy podnikla, bylo právě uzavření průmyslové zóny Kesong. Odborníci byli překvapeni a někteří už tehdy předpokládali, že se jedná jen o přechodné opatření.

„Severní Korea tady měla fantastickou šanci získávat za minimum námahy velké peníze, zahraniční valuty, které jinak vydělává velice těžko, protože toho má málo na vývoz,“ vysvětluje zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Zahájení jednání o znovuotevření kesongských továren ovšem podle něj není třeba vnímat jako jakousi severokorejskou kapitulaci.

„Já si myslím, že to bylo od začátku součástí plánu, že Severní Korea podnikla několik kroků v dubnu, z nichž některé musely vypadat, že jimi jde proti vlastním zájmům. Ale když se to vezme z historické perspektivy a podíváte se na to, jak se Severní Korea chovala v minulosti, tak vždycky začala ,harašit‘ a pak se nakonec jakoby umoudřila a sklízela za to dividendy,“ dodává Slezák.

Průmyslová zóna Kesong | Foto: ČTK

Milan Slezák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme