Pohřběte Lenina, vyzval hlavní ruský rabín. Z mauzolea by mohlo být muzeum SSSR

Hlavní ruský rabín Berl Lazar navrhuje pohřbít ostatky Vladimíra Iljiče Lenina. Nabalzamované tělo bolševického vůdce je od roku 1924 vystavené v mauzoleu na Rudém náměstí. Rusko si letos v listopadu připomene sto let od takzvané Velké říjnové socialistické revoluce, kterou právě Lenin vedl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mauzoleum, ve kterém je vystavené tělo Lenina | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Alvaro Ortiz

Lazar v rozhovoru pro agenturu Interfax uvedl, že s Leninem by měly být na normální hřbitovy přeneseny i ostatky dalších sovětských politiků, kteří jsou pohřbeni u Kremelské zdi, včetně diktátora Josifa Stalina. V Leninově mauzoleu by mohlo být muzeum sovětské epochy, navrhuje rabín Lazar.

Lenina a Stalina označil za osoby, které zalily zemi krví a pokusily se nahradit víru v Boha kultem zbožštělých lidí. Věřící byli prakticky po celé sovětské období pronásledovaní a do Stalinovy smrti se mnozí z nich stali oběťmi rozsáhlých represí, připomněl Lazar.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme